Zeman: Trump by to měl vzdát a umožnit Bidenovi ujmout se funkce

Bylo by rozumnější to vzdát, nebýt trapný a umožnit novému prezidentovi ujmout se funkce, prohlásil prezident Miloš Zeman na adresu Donalda Trumpa. Nynější republikánský šéf Bílého domu stále odmítá uznat porážku v nedávných volbách amerického prezidenta a vítězství svého demokratického soupeře Joea Bidena.

Miloš Zeman, prezident ČR
doporučujeme

Zemana překvapilo, že vítězství Bidena vyhlásila média. "A nikoli, jak je to například v kultivovanější zemi, to je v České republice, volební komise", uvedl prezident pro Parlamentní listy.

"Nicméně ať je volební legislativa jakákoli, je tam možné udělat určitý počet kroků, ať už jde o přesčítání hlasů tam, kde byl rozdíl minimální, anebo obrácení se na soud. Sám se domnívám, že by bylo daleko rozumnější to vzdát, nebýt trapný a umožnit novému prezidentovi, aby se ujal své funkce," řekl Zeman.

Český prezident stejně jako většina zahraničních státníků poblahopřála Bidenovi ke zvolení do čela Spojených států v sobotu 7. listopadu poté, co jeho vítězství oznámily na základě prognóz získaných hlasů všechna hlavní média v USA. Zeman v blahopřejném dopise uvedl, že američtí voliči vyjádřili vůli ke změně a ocenili služby, které občanům Spojených států Biden přinesl v minulosti. Věří ve spolupráci, nikoli ekonomické restrikce USA vůči Evropě, se kterými dlouhodobě a hluboce nesouhlasí.

I další čeští politici od nové administrativy očekávají utužování česko-amerických vztahů a transatlantické spolupráce.

Zeman nyní uvedl, že je nutné počkat minimálně půl roku s hodnocením toho, jak se politika nového prezidenta a jeho vlády projeví na vztazích s Českou republikou. "Ne vždy to, co říkáte před volbami, je totožné s tím, co říkáte a děláte po volbách," dodal český prezident.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Hamáček slíbil, že ČSSD rozpočet ve Sněmovně podpoří

26.11.2020 14:39 Předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček slíbil, že sociální demokraté návrh státního rozpočtu na příští…

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

26.11.2020 14:37 Aktualizováno Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z…

Jednání koaliční rady se dnes ruší, Babiš chce hovořit s Hamáčkem mezi…

26.11.2020 14:12 Jednání koaliční rady, která měla probírat navýšení přídavků na děti, změny daní a rozpočet, se…

Pirátský poslanec Lipavský žádá Petříčka, aby odebral Nejedlému…

26.11.2020 14:00 Aktualizováno Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama