Rusko není smluvním státem ICC, zatykač na Putina neplatí, tvrdí hoax. Odborníci vysvětlil, jaká je realita

Internetem se šíří nepravdivé tvrzení, které uvádí, že zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou komisařku Marii Lvovovou-Bělovovou, vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC), je neplatný, protože Rusko a Ukrajina nejsou smluvními státy ICC. Hoax vyvrátila slovenská agentura TASR ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

Agentury upozorňují, že Ukrajina sice není smluvním státem, přesto přijala jurisdikci ICC pro případy válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy spáchané na jejím území od listopadu 2013. Pro agenturu AFP to potvrdil i předseda ICC Piotr Hofmaňski.

"Více než 40 členských států, které jsou signatáři Římského statutu, podalo podnět k ICC k prošetření podezření z válečných zločinů, díky čemuž mohl prokurátor zahájit vyšetřování a zatykač je platný. Mezinárodní trestní soud byl zřízen na základě tzv. Římského statutu, který vstoupil v platnost v roce 2002," uvedly agentury.

Prokurátor Karim Khan v únoru roku 2022 oznámil, že požádá soud o povolení zahájit vyšetřování situace na Ukrajině. O dva dny později informoval, že jeho úřad obdržel 39 podnětů od smluvních států a oficiálně zahájil vyšetřování. Během roku obdržel úřad celkem 43 podnětů od smluvních států soudu a následně vydal soud zatykač na Putina a Lvovovou-Bělovovou.

Předseda ICC Hofmaňski pro televizi al-Džazíra vysvětlil, že fakt, že Rusko neratifikovalo Římský statut, nehraje roli. "To je zcela irelevantní. Podle statutu Mezinárodního trestního soudu, jehož smluvními stranami je 123 států, tedy dvě třetiny celého mezinárodního společenství, má soud jurisdikci nad zločiny spáchanými na území smluvního státu nebo státu, který jurisdikci přijal. Ukrajina přijala jurisdikci Mezinárodního trestního soudu dvakrát – v roce 2014 a v roce 2015. Třicet tři států postoupilo soudu situaci na Ukrajině, což znamená, že formálně vyvolaly naši jurisdikci. Soud má pravomoc nad zločiny spáchanými na Ukrajině od listopadu 2013 bez ohledu na státní příslušnost údajných pachatelů," vysvětlil.

Agentura AFP oslovila dva odborníky na mezinárodní a trestní právo, kteří potvrdili, že hoax tvrdící že zatykač je neplatný, není pravdivý. "Tvrzení není pravdivé. Mezinárodní trestní soud je oprávněn vydat zatykač na osobu, která je podezřelá ze spáchání některého ze zločinů upravených Římským statutem, pokud je ke stíhání a souzení takové osoby kompetentní," uvedla Veronika Bilková z Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Odborník na trestní právo Ondřej Laciak dodal, že ICC může být oprávněn uplatnit svou jurisdikci i v případě, kdy země neratifikovala Římský statut, ale přijala jeho jurisdikci prohlášením. "Zatykač platný je, protože jej vydal senát přípravného řízení Mezinárodního trestního soudu. Ukrajina na mezinárodní zločiny dala souhlas s jurisdikcí, proto tam probíhá i vyšetřování prokurátorem soudu," vysvětlil.

Související

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy