Rusko není smluvním státem ICC, zatykač na Putina neplatí, tvrdí hoax. Odborníci vysvětlil, jaká je realita

Internetem se šíří nepravdivé tvrzení, které uvádí, že zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou komisařku Marii Lvovovou-Bělovovou, vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC), je neplatný, protože Rusko a Ukrajina nejsou smluvními státy ICC. Hoax vyvrátila slovenská agentura TASR ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

Agentury upozorňují, že Ukrajina sice není smluvním státem, přesto přijala jurisdikci ICC pro případy válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy spáchané na jejím území od listopadu 2013. Pro agenturu AFP to potvrdil i předseda ICC Piotr Hofmaňski.

"Více než 40 členských států, které jsou signatáři Římského statutu, podalo podnět k ICC k prošetření podezření z válečných zločinů, díky čemuž mohl prokurátor zahájit vyšetřování a zatykač je platný. Mezinárodní trestní soud byl zřízen na základě tzv. Římského statutu, který vstoupil v platnost v roce 2002," uvedly agentury.

Prokurátor Karim Khan v únoru roku 2022 oznámil, že požádá soud o povolení zahájit vyšetřování situace na Ukrajině. O dva dny později informoval, že jeho úřad obdržel 39 podnětů od smluvních států a oficiálně zahájil vyšetřování. Během roku obdržel úřad celkem 43 podnětů od smluvních států soudu a následně vydal soud zatykač na Putina a Lvovovou-Bělovovou.

Předseda ICC Hofmaňski pro televizi al-Džazíra vysvětlil, že fakt, že Rusko neratifikovalo Římský statut, nehraje roli. "To je zcela irelevantní. Podle statutu Mezinárodního trestního soudu, jehož smluvními stranami je 123 států, tedy dvě třetiny celého mezinárodního společenství, má soud jurisdikci nad zločiny spáchanými na území smluvního státu nebo státu, který jurisdikci přijal. Ukrajina přijala jurisdikci Mezinárodního trestního soudu dvakrát – v roce 2014 a v roce 2015. Třicet tři států postoupilo soudu situaci na Ukrajině, což znamená, že formálně vyvolaly naši jurisdikci. Soud má pravomoc nad zločiny spáchanými na Ukrajině od listopadu 2013 bez ohledu na státní příslušnost údajných pachatelů," vysvětlil.

Agentura AFP oslovila dva odborníky na mezinárodní a trestní právo, kteří potvrdili, že hoax tvrdící že zatykač je neplatný, není pravdivý. "Tvrzení není pravdivé. Mezinárodní trestní soud je oprávněn vydat zatykač na osobu, která je podezřelá ze spáchání některého ze zločinů upravených Římským statutem, pokud je ke stíhání a souzení takové osoby kompetentní," uvedla Veronika Bilková z Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Odborník na trestní právo Ondřej Laciak dodal, že ICC může být oprávněn uplatnit svou jurisdikci i v případě, kdy země neratifikovala Římský statut, ale přijala jeho jurisdikci prohlášením. "Zatykač platný je, protože jej vydal senát přípravného řízení Mezinárodního trestního soudu. Ukrajina na mezinárodní zločiny dala souhlas s jurisdikcí, proto tam probíhá i vyšetřování prokurátorem soudu," vysvětlil.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy