Rusko není smluvním státem ICC, zatykač na Putina neplatí, tvrdí hoax. Odborníci vysvětlil, jaká je realita

Internetem se šíří nepravdivé tvrzení, které uvádí, že zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou komisařku Marii Lvovovou-Bělovovou, vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC), je neplatný, protože Rusko a Ukrajina nejsou smluvními státy ICC. Hoax vyvrátila slovenská agentura TASR ve spolupráci s tiskovou agenturou AFP.

Agentury upozorňují, že Ukrajina sice není smluvním státem, přesto přijala jurisdikci ICC pro případy válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy spáchané na jejím území od listopadu 2013. Pro agenturu AFP to potvrdil i předseda ICC Piotr Hofmaňski.

"Více než 40 členských států, které jsou signatáři Římského statutu, podalo podnět k ICC k prošetření podezření z válečných zločinů, díky čemuž mohl prokurátor zahájit vyšetřování a zatykač je platný. Mezinárodní trestní soud byl zřízen na základě tzv. Římského statutu, který vstoupil v platnost v roce 2002," uvedly agentury.

Prokurátor Karim Khan v únoru roku 2022 oznámil, že požádá soud o povolení zahájit vyšetřování situace na Ukrajině. O dva dny později informoval, že jeho úřad obdržel 39 podnětů od smluvních států a oficiálně zahájil vyšetřování. Během roku obdržel úřad celkem 43 podnětů od smluvních států soudu a následně vydal soud zatykač na Putina a Lvovovou-Bělovovou.

Předseda ICC Hofmaňski pro televizi al-Džazíra vysvětlil, že fakt, že Rusko neratifikovalo Římský statut, nehraje roli. "To je zcela irelevantní. Podle statutu Mezinárodního trestního soudu, jehož smluvními stranami je 123 států, tedy dvě třetiny celého mezinárodního společenství, má soud jurisdikci nad zločiny spáchanými na území smluvního státu nebo státu, který jurisdikci přijal. Ukrajina přijala jurisdikci Mezinárodního trestního soudu dvakrát – v roce 2014 a v roce 2015. Třicet tři států postoupilo soudu situaci na Ukrajině, což znamená, že formálně vyvolaly naši jurisdikci. Soud má pravomoc nad zločiny spáchanými na Ukrajině od listopadu 2013 bez ohledu na státní příslušnost údajných pachatelů," vysvětlil.

Agentura AFP oslovila dva odborníky na mezinárodní a trestní právo, kteří potvrdili, že hoax tvrdící že zatykač je neplatný, není pravdivý. "Tvrzení není pravdivé. Mezinárodní trestní soud je oprávněn vydat zatykač na osobu, která je podezřelá ze spáchání některého ze zločinů upravených Římským statutem, pokud je ke stíhání a souzení takové osoby kompetentní," uvedla Veronika Bilková z Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Odborník na trestní právo Ondřej Laciak dodal, že ICC může být oprávněn uplatnit svou jurisdikci i v případě, kdy země neratifikovala Římský statut, ale přijala jeho jurisdikci prohlášením. "Zatykač platný je, protože jej vydal senát přípravného řízení Mezinárodního trestního soudu. Ukrajina na mezinárodní zločiny dala souhlas s jurisdikcí, proto tam probíhá i vyšetřování prokurátorem soudu," vysvětlil.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy