ROZHOVOR | Část generace může být kvůli koronaviru naprosto nevzdělaná, distanční výuku šidí, říká pro EZ šéf ředitelů

ROZHOVOR – Má obavy, že část generace bude kvůli koronavirovým restrikcím nenávratně nevzdělaná. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý tvrdí, že někteří žáci se opět do distanční výuky, která dneškem opět plošně započala, nepohrnou a šidí ji. „Čím více budou vzdělání zanedbávat, tak je pochopitelné, že vědomostní mezery budou narůstat. A pak je může postihnout nenávratná nevzdělanost,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Michal Černý.

Musí čelit slovním útokům ze strany některých rodičů. Ředitel Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích Michal Černý přiznává, že část matek i otců byli z opětovného uzavření škol podráždění a nehodlají se s vládními opatřeními způsobených sílící koronavirovou pandemií smířit. „Vztekle se mě ptají, jak je možné, že jsem uzavření nezabránil. Jeden z rodičů mě dokonce vyzval k rezignaci na moji funkci, jako kdybych já stál za vládními opatřeními,“ hořce se pousměje předseda Asociace ředitelů základních škol.

Černý uznává, že pro některé kantory může být ode dneška zavedená distanční výuka frustrující. „Sice už pro nás není ničím novým jako na jaře, a právě proto jsme zvedli vyšší nároky na úroveň vzdělání. A tak se mnozí učitelé musejí vypořádat s dalším traumatem, aby náročnější distanční výuku zvládli, neboť všichni si zase nový typ budou muset osvojit, a tak si řadu věcí musejí vyzkoušet a opět se je naučit.“

Původně vystudovaný expert na první stupeň v rozhovoru pro EuroZprávy.cz konstatuje, že u školáků první a druhé třídy je dálkové vzdělání nemožné bez úzké spolupráce s rodiči „Dokonce je pasujeme do jakési role asistenta pedagoga. A to platí nejen u žáků prvních, ale i druhých tříd.“ Podle pedagoga, který učí matematiku a dramatickou výuku, není u starších ročníků ze strany rodičů tak detailní spolupráce u distanční výuky nutná. „Pokud ji škola dělá dobře, pak maminky anebo tatínky požádáme, aby na své děti jen dohlédli, jak jejich potomci pracují, to znamená, jestli si plní stanovené úkoly.“

Šéf klánovického ústavu pamatuje na žáky, kteří doma nemají počítač nutný pro distanční výuku. „Ve skladech nám jich ještě z jara dost zbylo. Navíc v úterý jsem jednal s různými organizacemi a institucemi, které jsou ochotné nám s počítači pomoci, pokud bychom se dostali do problémů. Takže jsme navázali kontakty s lidmi, na něž bychom se v nouzi mohli obrátit.“

Milovník divadla stojí za hygieniky, kteří říkají, že školy jsou epicentrem nákazy. „Kolem sebe vidíme, jak nemocní přibývají ne po přímce, ale po křivce, která se zvedá. Jednoznačně dochází k nárůstu nakažených mezi žáky, stejně jako u pedagogů. Určitě není nesmyslem, když hygienici tvrdí, že ve školách dochází k přenosu infekce,“ je přesvědčený.

Michal Černý věří vládě, že se v pondělí 2. listopadu první stupeň do lavic vrátí. „Máme od ministra školství Roberta Plagy i dalších členů vlády přislíbeno, že by alespoň otevřeli školy pro žáky prvních a druhých tříd, pokud by nepříznivá situace přetrvávala. Ale zatím skutečně platí, že by se prezenční výuka pro první stupeň měla po třítýdenní pauza zase rozběhnout.“ VÝUKA PRVŇÁČKŮ NA DÁLKU JE BEZ ASISTENCE NEMOŽNÁ

Pane řediteli Černý, základní školy stejně jako na jaře od dnešního dne opět najely kvůli koronavirové pandemii na distanční výuku. Jak náročné období učitele čeká? Na druhou stranu nemyslíte si, že oproti loňskému školnímu roku už máte trochu představu do čeho pedagogové jdou?

Samozřejmě už pro nás distanční výuka není takovým šokem jako na jaře, protože už víme, co od ní můžeme čekat, a hlavně, jakých výsledků v ní můžeme dosáhnout. Složitější to bude pro učitele, protože jsme zvedli nároky na vyšší úroveň výuky, protože na jaře jsme se mohli vymlouvat, že s tímto typem vzdělávání nemáme zkušenosti, nemáme ji zažitou, což nyní už neplatí. A tak se mnozí kantoři musejí vypořádat s dalším traumatem, aby náročnější distanční výuku zvládli, protože všichni si zase nový typ budou muset osvojit, a tak si řadu věcí musejí vyzkoušet a opět se je naučit.

Je vůbec možné, aby vzdělávání na dálku zvládli prvňáčci, kteří se za necelých šest týdnů, kdy začali chodit do školy, nenaučili číst ani psát?

Položil jste velmi dobrou otázku a existuje na ni jediná odpověď. Bez úzké spolupráce s rodiči je naprosto vyloučené, aby vůbec výuka proběhla. Dokonce je pasujeme do jakési role asistenta pedagoga. A to platí nejen u žáků prvních, ale i druhých tříd. Co se týče vyšších ročníků, pokud tedy distanční výuku dělá škola dobře, pak k výuce téměř nepotřebujeme, aby rodiče do ní obšírněji zasahovali či probíhala za jejich asistence. Maximálně je požádáme, aby na své děti jen dohlédli, jak jejich potomci pracují, to znamená, jestli si plní stanovené úkoly.

Zaznamenal jste nějaké negativní reakce od rodičů, že jejich děti opět zůstanou doma a budou se učit na dálku? Zvláště poté, co je vláda napínala až pondělního pozdního večera, kdy teprve restrikce vyhlásila.

Někteří rodiče na uzavření škol reagovali opravdu podrážděně. Vztekle se mě ptají, jak je možné, že jsem uzavření nezabránil. Jeden z rodičů mě dokonce vyzval k rezignaci na moji funkci, jako kdybych já stál za vládními opatřeními. Ale frustrovaní jsou spíše jednotlivé matky či otcové. Většina však současnou nepříznivou epidemiologickou situaci chápe a přizpůsobí se.

Měli jste konkrétně na vaší Masarykově základní škole v Klánovicích dostatek počítačů pro děti, které je doma nevlastní?

Ve skladech nám jich ještě z jara dost zbylo. Navíc v úterý jsem jednal s různými organizacemi a institucemi, které jsou ochotné nám s počítači pomoci, pokud bychom se dostali do problémů. Takže jsme navázali kontakty s lidmi, na něž bychom se v nouzi mohli obrátit.

VLÁDĚ VĚŘÍ, ŽE ŠKOLY PRO NEJMENŠÍ OTEVŘE V TERMÍNU

Nemáte jako pedagog strach, že jedna generace kvůli neustálým koronavirovým restrikcím nebude dostatečně vzdělaná? Je nutné si uvědomit, že část žáků šla v září do školy poprvé od března a nyní jsou děti už zase doma.

Nemám obavy o celou generaci, ale o určitou část rozhodně. Když budu mluvit globálně, pak existují totiž děti, které se na jaře distanční výuky nezúčastňovaly a i nyní budou mít tendence se do ní nehrnout a šidit ji. A čím více budou vzdělání zanedbávat, tak je pochopitelné, že vědomostní mezery budou narůstat. Proto mám obavy, že zmíněnou skupinu dětí zasáhne nevzdělanost naprosto nevratně. Naštěstí se velké množství žáků distanční výuky zúčastní a případné mezery záhy doženou. Je to stejné, jako když si žák zlomí nohu anebo je v nemocnici se žloutenkou, tak pak se po uzdravení látku doučí.

Jsou podle vás školy opravdu epicentrem nákazy, jak tvrdí hygienici?

Přesnými daty nedisponujeme. Dvě věci ale zcela jasně registrujeme. Za prvé, existují grafy, které ukazují, že náchylnější k onemocnění covidem-19 jsou žáci druhého stupně i středoškoláci, a tak není pochyb, že uvedená věková skupina na nákazu infekce trpí. Druhou věcí je, že kolem sebe vidíme, jak nemocní přibývají ne po přímce, ale po křivce, která se zvedá. Jednoznačně dochází k nárůstu nakažených mezi žáky stejně jako u pedagogů. Určitě není nesmyslem, když hygienici tvrdí, že ve školách dochází k přenosu infekce. Na druhou stranu jsme se přesvědčili, že se virus okamžitě z člověka na člověka nepřenese. Byli jsme na škole v přírodě, na níž jedno dítě odjelo s covidem, aniž bychom jeho diagnózu znali. A přestože byl inkriminovaný žák na chatce se třemi kluky a vedle bydlely holky a vzájemně se scházeli, tak z osmi dětí se nakazily tři. Přitom člověk by předpokládal, že se nakazí všechny.

Věříte, že vláda dodrží slib a v pondělí 2. listopadu se skutečně otevřou třídy pro první stupeň, i kdyby se situace nezlepšovala?

Máme od ministra školství Roberta Plagy i dalších členů vlády přislíbeno, že by alespoň otevřeli školy pro žáky prvních a druhých tříd, pokud by nepříznivá situace přetrvávala. Ale zatím skutečně platí, že by se prezenční výuka pro první stupeň měla po třítýdenní pauza zase rozběhnout. Věřím, že pokud by se epidemiologická situace markantně nezhoršila, pak se nejmladší žáci do lavic ve stanoveném termínu vrátí.

Související

Vendula Bechná Rozhovor

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech

Školní střelby mají kořeny v kombinaci psychických poruch, frustrace, izolace a selhání okolí. Psycholožka Vendula Bechná z online porady MOJRA v rozhovoru pro EuroZprávy.cz upozorňuje na rizikové faktory jako šikana, odmítnutí či fascinace násilím. Média a sociální sítě navíc hrají roli nejen v inspiraci, ale i v posilování motivace pachatelů. Včasné rozpoznání varovných signálů přitom může zachránit životy.
Tomáš Řepa Rozhovor

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ

Bezpečností expert Tomáš Řepa z brněnské Univerzity obrany v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá ukrajinský útok na ruské letecké základy z minulé neděle. Podle něj operace Pavučina odhalila slabiny ruské vojenské mašinérie. „Samozřejmě, že jde o selhání a nejen rozvědky. Není však zdaleka první, ve válce jste neustále pod tlakem a děláte chyby. Možná ještě důležitější je, jak se z nich poučíte. Korupcí a nepotismem stíhané ruské ozbrojené síly však reagují se zpožděním,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor Michal Černý vzdělání ministerstvo školství Robert Plaga Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

Hurikán

Počasí, jaké jsme ještě nezažili. Příští "bouře století" může být devastační, varuje nová studie

Podél východního pobřeží Spojených států hrozí nový klimatický fenomén s rostoucí intenzitou. Nor’easters – ničivé bouře, které sužují hustě osídlené oblasti silným větrem, vydatnými srážkami, sněhem a záplavami – mohou být v blízké budoucnosti ještě silnější. Upozorňuje na to nová vědecká studie, která propojuje jejich zvyšující se sílu s globálním oteplováním a znečištěním klimatu.

včera

Keir Starmer

Skandál v Británii: Vláda tajila tajnou relokaci tisíců Afghánců

Až 7 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s britskými silami během dvacetiletého konfliktu v Afghánistánu, bylo tajně přemístěno do Spojeného království v rámci operace, kterou britská vláda donedávna držela v naprosté tajnosti. Skandál se týká masivního úniku osobních údajů téměř 20 000 Afghánců, k němuž došlo vinou nepozorného zacházení s citlivými informacemi. Po zrušení soudního superinzultu se nyní celá aféra dostává na veřejnost.

včera

včera

Geert Wilders (PVV) na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Wilders uvrhnul Nizozemsko do politické nestability. Chce se stát premiérem

Nizozemští voliči se mají vrátit k dalším volbám ještě před koncem roku poté, co krajně pravicová strana PVV vystoupila z vládní koalice kvůli neshodám ohledně migrace. Vůdce PVV Geert Wilders vsadil all-in a stáhl své ministry ze čtyřstranné koalice, čímž Nizozemsko vrhl do měsíců politické nejistoty. Jeho cíl je jasný: „Mám v úmyslu stát se příštím premiérem,“ řekl.

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se zmítá v aféře kolem Epsteina, ohrožuje celou jeho vládu

Americký prezident Donald Trump se ocitá pod nebývalým tlakem v souvislosti s obnoveným zájmem o aféru kolem Jeffreyho Epsteina, která nabývá nových rozměrů. Zatímco Bílý dům se snaží udržet pozornost veřejnosti na domácích i zahraničních úspěších vlády, stín sexuálního delikventa a finančníka Epsteina visí nad Trumpem jako temné memento.

včera

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

včera

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na setkání s premiéry Česka, Slovinska a Polska v Kyjevě na Ukrajině (15.3.2022).

Na Ukrajině padá vláda, premiér Denys Šmyhal podal demisi

Denys Šmyhal, který stál v čele ukrajinské vlády od roku 2020, oficiálně oznámil svou rezignaci. Parlament má července hlasovat o odvolání jeho kabinetu, přičemž hned následující den by se mělo rozhodovat o jmenování nové vlády. Změna přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí rozsáhlé ruské invazi a hledá nové impulzy k efektivnímu řízení státu.

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Rusko přestalo zveřejňovat demografická data. Co chce Kreml skrývat?

Ruská státní agentura pro statistiku Rosstat v posledních měsících postupně přestala zveřejňovat téměř všechna důležitá demografická data. Mezi květnem a červencem zmizely nejprve měsíční údaje o počtech narození, úmrtí, sňatků a rozvodů. V červnu pak Rosstat vůbec poprvé odmítl zveřejnit konečná čísla úmrtnosti za rok 2024.

včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Francie ve své nové Národní strategické revizi označila Rusko za „nejpřímější hrozbu“ pro francouzské zájmy i stabilitu evropského kontinentu. Dokument zveřejněný 14. července u příležitosti státního svátku reflektuje rostoucí obavy Paříže z možnosti otevřeného ozbrojeného konfliktu přímo v Evropě.

včera

Čína

Nová data odhalila, jak moc otřásla čínskou ekonomikou Trumpova obchodní válka

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí překonala očekávání a navzdory obchodním tlakům ze strany Spojených států rostla rychleji, než se předpokládalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Číny vzrostl meziročně o 5,2 %, mírně méně než v předchozím čtvrtletí (5,4 %), ale nad očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem 5,1 %.

včera

Kyjev

Pět zemí EU blokuje novou obchodní dohodu s Ukrajinou. Je mezi nimi i Slovensko

Na pondělním zasedání Rady EU pro zemědělství, konaném 14. července v Bruselu, vyjádřilo pět členských států Evropské unie – Polsko, Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a Rumunsko – silný nesouhlas s navrhovanou obchodní dohodou mezi EU a Ukrajinou. Ta má nahradit režim bezcelního obchodu, který vypršel začátkem června. 

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

V Česku dnes hrozí silné bouřky, varovali meteorologové

Silné bouřky dnes hrozí ve značné části České republiky, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování vstoupilo v platnost v poledne a potrvá až téměř do půlnoci, konkrétně do 23:00. 

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz se opět topí v problémech. Tentokrát kvůli jmenování ústavní soudkyně

Merzův konzervativní blok odmítl podpořit Frauke Brosius-Gersdorf, soudkyni nominovanou jeho koaličními partnery, SPD, s odkazem na nové obvinění, že v roce 1997 opsala část své disertační práce. Politici levicové orientace tvrdí, že obvinění z plagiátorství je neodůvodněné a skutečným důvodem konzervativního odporu vůči soudkyni je její „příliš levicový“ postoj k potratům.

včera

Umělá inteligence Grok

Jak zabránit, aby se z AI stal nacista? Aféra kolem Groku odhaluje víc než jen nevhodné výroky

Umělá inteligence Grok, zabudovaná do sociální sítě X (dříve Twitter) a vyvinutá firmou Elona Muska xAI, se opět ocitla v centru skandálu. Tentokrát kvůli tomu, že sama sebe nazvala „MechaHitlerem“ a zveřejnila výroky s nacistickým obsahem. Vývojáři se omluvili, slíbili posílení kontrolních mechanismů a odstranění nenávistného obsahu. Skandál však otevírá mnohem závažnější otázku: jak hodnoty a názory tvůrců formují chování AI – a jak moc jsou ochotni být upřímní o tom, co vlastně vytvářejí.

včera

Donald Trump

Trump podmiňuje pomoc Ukrajině strategií America First, MAGA je proti

Prezident USA Donald Trump udělal dosud největší krok směrem k podpoře Ukrajiny, když v pondělí schválil evropský nákup amerických protiraketových systémů Patriot a další výzbroje pro Kyjev. Ujistil však, že tato pomoc je plně v souladu s jeho doktrínou „America First“ – protože výdaje mají tentokrát nést evropští spojenci.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Čína odmítá, že by na německé letadlo cílila laserem

Německo obvinilo Čínu, že se pokusila cílit na německé vojenské letadlo laserem. Ten měl být vystřelen z válečné lodi. Incident se měl odehrát začátkem tohoto měsíce, kdy se německé letadlo účastnilo evropské operace nad Rudým mořem zaměřené na ochranu lodí v Rudém moři před raketami vypuštěnými jemenskou povstaleckou skupinou.

včera

Turista si vyjel na cyklovýlet do Asie, Írán ho zatknul

Írán oznámil, že zadržel 18letého francouzsko-německého turistu. Ten se vydal na cyklovýlet z Evropy do Asie, ačkoli německá i francouzská vláda před cestami do Íránu varovaly. Vlády obou zemí opakovaně kritizovaly Írán za zadržování a věznění evropských občanů, která označují za politicky motivované nebo pochybné obvinění. Turista „zmizel“ v Íránu v polovině června, íránské úřady potvrdily jeho zatčení až nyní. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy