Učitelé sdružení ve spolku Učitelská platforma vytýkají vládě, že upřednostňuje znovuotevření obchodů a další rozvolňování před obnovením prezenční výuky a školních aktivit pro středoškoláky. Podle spolku se tak ukazuje, že prohlášení kabinetu o prioritě návratu do škol nejsou pravdivá. Zástupci platformy to dnes sdělili ČTK v tiskové zprávě.
Podle vlády by se od 10. května měly otevřít v celém Česku obchody a v celé zemi by také měla fungovat rotační výuka v základních školách. Už dnes se vrátila část dětí na druhý stupeň v Praze a šesti krajích. V těchto regionech se rovněž plně otevřely školky. Již dříve začala rotační výuka také na prvním stupni základních škol a obnovila se praktická výuka středoškoláků a posledních ročníků vysokých škol. Zbývající ročníky vysokých škol mají mít praktickou výuku od příštího týdne.
S návratem středoškoláků k teoretické výuce počítá ministerstvo školství při poklesu počtu nemocných v týdenním průměru asi 75 případů na 100.000 lidí. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by to mohlo být od 17. května. Nyní je za sedm dnů 134 nově nakažených na 100.000 obyvatel.
Předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová se ale obává, že se s návratem středoškoláků do škol se do konce tohoto školního roku již nepočítá. "Pokud má být přitom vzdělávání opravdovou prioritou této vlády, měla by zajistit návrat všech dětí do škol a až poté řešit další rozvolňování," uvedla. Pozastavila se třeba nad tím, proč školy zůstávají zavřené, když se uvolňují opatření například ve sportu. "Považuji za absurdní, že ve chvíli, kdy budou moct tisíce lidí společně chodit na sportovní utkání, nebude možné, aby žáci v mnohem menším kolektivu nemohli vyjet na vodu nebo na výlet," řekla.
Odsun vzdělávání z předních příček vládních priorit je podle Učitelské platformy patrný i v očkování školských pracovníků. "Když se 12. dubna začali vracet první žáci zpět do škol, bylo alespoň jednou dávkou očkováno pouze 36 procent pracovníků ve školství. Necelá polovina z těch, kteří se k očkování registrovali, ještě neznala ani termín vakcinace," uvedl spolek. Podle Mazancové by proto vláda měla zajistit, aby se učitelé mohli doočkovat v co nejkratším možném čase.
Pracovníci v regionálním školství se mohli prioritně registrovat k očkování proti covidu-19 od 28. února do 27. března. Alespoň jednu dávku vakcíny podle ministerstva zdravotnictví dostalo kolem 165.000 školských zaměstnanců a zhruba 82.000 má i druhou dávku. Podle odhadu ministerstva školství pracuje v regionálním školství kolem 330.000 lidí. Dnes se otevřel registrační systém pro přednostní očkování pedagogů vysokých škol.
Spolek Učitelská platforma sdružuje asi 900 pedagogů a má facebookovou skupinu s 16.400 členy. Učitelů v ČR je podle ministerstva školství kolem 170.000.
17. prosince 2025 13:07
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 44 minutami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 1 hodinou
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 3 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
Evropa za pět minut dvanáct zachránila svou důvěryhodnost, když se jí podařilo schválit masivní finanční injekci pro Ukrajinu. Půjčka ve výši 90 miliard eur má zabránit rozpočtovému kolapsu země, kterému by bez této pomoci čelila do roku 2027. Belgický premiér Bart De Wever přiznal, že odchod ze summitu bez dohody by znamenal pro unii naprostou katastrofu a ztrátu geopolitického významu.
Zdroj: Libor Novák