Žáci středních škol a studenti posledního ročníku vysokých škol se dnes vrací k praktické výuce, která se kvůli opatřením proti covidu-19 konala naposledy před Vánoci. Návrat do laboratoří, dílen či ateliérů se bude týkat zhruba 130.000 mladých lidí. Učit se budou s povinnými respirátory a testováním na covid-19.
Zároveň se kompletně otevřou školky v Plzeňském, Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde výskyt nově nakažených covidem-19 klesl pod 100 na 100.000 lidí za sedm dní. Roušky a testování tam povinné nebudou.
Školy se kvůli epidemii zavřely 1. března, většina ale měla výuku na dálku už řadu týdnů předtím. Jako první se do nich 12. dubna vrátil rotačně první stupeň základních škol, na který podle ministerstva školství chodí kolem 523.000 žáků. Současně se otevřely školky pro zhruba 127.000 předškoláků a děti zdravotníků, učitelů či dalších vybraných profesí. V krajích, kde kvůli vyššímu výskytu nákazy zatím tento režim zůstává, platí i pro ně dvakrát týdně testování neinvazivními antigenními testy na covid-19. Roušky v mateřinkách na rozdíl od vyšších stupňů škol povinné nejsou.
K běžnému režimu se dnes v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji vrátí 718 mateřských škol, které podle dat ministerstva navštěvuje 45.441 dětí. V ČR je podle statistik 5317 školek. Evidují 357.598 dětí.
Obnovení praktické výuky bylo dlouhodobě jednou z priorit ministerstva školství. Původně ji plánovalo obnovit už v první polovině března, po zhoršení epidemické situace se tento záměr posunul na 12. dubna. Následně vláda avizovala uvolnění praktické výuky od 19. dubna, na doporučení epidemiologů to pak odložila o týden. Podle zástupců školských asociací tak mají školy vše na návrat žáků již delší dobu připravené. Uvolnění výuky podle nich přichází na poslední chvíli, ale ještě umožní žákům zvládnout maturity či závěrečné zkoušky i do konce června.
30. července 2026 19:25
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 2 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 3 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
Vážná dopravní nehoda se v pátek stala na dálnici D2 u Brna. Zranili se čtyři lidé, většina zraněných jsou děti. Řidička havarovaného osobního automobilu se podle policistů nevěnovala řízení dostatečně.
Zdroj: Jan Hrabě