Učitelé se mohou ode dneška nechat testovat na covid, zájem je zatím malý

Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 je na pražských odběrových místech dnes zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. ČTK to zjistila od mluvčích nemocnic a laboratoří, které odběrová místa provozují. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí.

Nemocnice Na Bulovce

Zřejmě nejvíc, 25 registrací na test, měla podle rezervačního systému Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Odpovídá to asi polovině kapacity do dnešních 12:00, kdy testování skončilo. Také na pondělí má nemocnice do odběrového místa v Ruské ulici více než desítku zájemců.

"Na dnešní startovací den máme zatím devět registrovaných, na nadcházející víkend 26 a celkem do 18. prosince kolem 70 registrací," uvedla mluvčí Bulovky Mirka Kátriková. Kapacita je tam až sto odběrů denně, uvažuje se podle ní o prodloužení provozní doby. "Do 14:00 přišlo k testům 14 učitelů a nezaznamenali jsme žádné problémy," řekla ČTK, když testování pedagogů na Bulovce končilo.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze se ke 14:00 k testům přihlásilo přes rezervační systém na dnešek šest lidí, na víkend se registrovalo jen několik učitelů, uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Registrace je podle ní před podstoupením testu povinná. Doplnila, že v případě zájmu na určeném odběrovém místě v areálu nemocnice, tedy ve stanu polní nemocnice, mohou provést až 200 antigenních testů denně. Učitelé si mohou vhodný termín rezervovat v čase od 10:00 do 18:00 v pracovní dny a v sobotu a v neděli od 08:00 do 16:00, jak je uvedeno na webu ÚVN. "Antigenní testování pedagogů bude probíhat do 17. prosince 2020 včetně. Poté, od 18. prosince 2020, bude Antigenní odběrové centrum poskytovat testování zájemcům z řad veřejnosti, kteří se taktéž předem objednají k testování v objednávkovém systému," uvedla Zinke na webu.

Na ostatních místech takový zájem není. Fakultní nemocnice v Motole má podle mluvčí Pavlíny Dankové dva zájemce, na pondělí rezervační systém ukazuje zatím také dva a na úterý jednoho.

Na odběr se lidé mohou registrovat i ten samý den, většinou nejdříve za tři hodiny. "Dnes se zatím nikdo neregistroval, ale to se může kdykoliv změnit. Na pondělní testování se přihlásilo celkem deset pedagogů," sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Sulek.

Bez předchozí registrace mohou učitelé přijít na testovací místo GHC Genetics na Václavském náměstí, řekl ČTK mluvčí firmy Michal Mikšík. Na dalších místech na letišti, Vítězném náměstí a v Holešoviích, kam je možné přijet autem, se bude nutné registrovat. Rezervační systém chtějí upravit dnes. Na letišti budou pro učitele vyhrazeny konkrétní časy.

Další místa, například provozovaná společnostmi Aeskulab, Spadia nebo odběrové místo Vyšetři.mě, se do testování pedagogů plánují zapojit v pondělí.

Díky bezplatnému testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů. Vyšší počty budou podle odborníků přesněji odrážet reálný vývoj epidemie. Pokud chodí na testy převážně lidé s příznaky, pozitivita mezi testovanými je vyšší než deset procent, signalizuje to komunitní šíření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu tento týden řekl, že pokud se při zmírnění opatření přesunem do třetího stupně protiepidemického systému situace zhorší, projeví se to zřejmě do poloviny ledna. Roli kromě většího počtu kontaktů po otevření obchodů či restaurací mohou hrát také vánoční svátky s větším množstvím rodinných návštěv. Většímu počtu nákaz tak má podle ministra zabránit právě dobrovolné testování, nejdříve učitelů a v posledním předvánočním týdnu všech zájemců.

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama