Učitelé se mohou ode dneška nechat testovat na covid, zájem je zatím malý

Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 je na pražských odběrových místech dnes zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. ČTK to zjistila od mluvčích nemocnic a laboratoří, které odběrová místa provozují. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí.

Nemocnice Na Bulovce
doporučujeme

Zřejmě nejvíc, 25 registrací na test, měla podle rezervačního systému Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Odpovídá to asi polovině kapacity do dnešních 12:00, kdy testování skončilo. Také na pondělí má nemocnice do odběrového místa v Ruské ulici více než desítku zájemců.

"Na dnešní startovací den máme zatím devět registrovaných, na nadcházející víkend 26 a celkem do 18. prosince kolem 70 registrací," uvedla mluvčí Bulovky Mirka Kátriková. Kapacita je tam až sto odběrů denně, uvažuje se podle ní o prodloužení provozní doby. "Do 14:00 přišlo k testům 14 učitelů a nezaznamenali jsme žádné problémy," řekla ČTK, když testování pedagogů na Bulovce končilo.

V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze se ke 14:00 k testům přihlásilo přes rezervační systém na dnešek šest lidí, na víkend se registrovalo jen několik učitelů, uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Registrace je podle ní před podstoupením testu povinná. Doplnila, že v případě zájmu na určeném odběrovém místě v areálu nemocnice, tedy ve stanu polní nemocnice, mohou provést až 200 antigenních testů denně. Učitelé si mohou vhodný termín rezervovat v čase od 10:00 do 18:00 v pracovní dny a v sobotu a v neděli od 08:00 do 16:00, jak je uvedeno na webu ÚVN. "Antigenní testování pedagogů bude probíhat do 17. prosince 2020 včetně. Poté, od 18. prosince 2020, bude Antigenní odběrové centrum poskytovat testování zájemcům z řad veřejnosti, kteří se taktéž předem objednají k testování v objednávkovém systému," uvedla Zinke na webu.

Na ostatních místech takový zájem není. Fakultní nemocnice v Motole má podle mluvčí Pavlíny Dankové dva zájemce, na pondělí rezervační systém ukazuje zatím také dva a na úterý jednoho.

Na odběr se lidé mohou registrovat i ten samý den, většinou nejdříve za tři hodiny. "Dnes se zatím nikdo neregistroval, ale to se může kdykoliv změnit. Na pondělní testování se přihlásilo celkem deset pedagogů," sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Sulek.

Bez předchozí registrace mohou učitelé přijít na testovací místo GHC Genetics na Václavském náměstí, řekl ČTK mluvčí firmy Michal Mikšík. Na dalších místech na letišti, Vítězném náměstí a v Holešoviích, kam je možné přijet autem, se bude nutné registrovat. Rezervační systém chtějí upravit dnes. Na letišti budou pro učitele vyhrazeny konkrétní časy.

Další místa, například provozovaná společnostmi Aeskulab, Spadia nebo odběrové místo Vyšetři.mě, se do testování pedagogů plánují zapojit v pondělí.

Díky bezplatnému testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince všech zájemců má podle vlády stoupnout počet testů. Vyšší počty budou podle odborníků přesněji odrážet reálný vývoj epidemie. Pokud chodí na testy převážně lidé s příznaky, pozitivita mezi testovanými je vyšší než deset procent, signalizuje to komunitní šíření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) k tomu tento týden řekl, že pokud se při zmírnění opatření přesunem do třetího stupně protiepidemického systému situace zhorší, projeví se to zřejmě do poloviny ledna. Roli kromě většího počtu kontaktů po otevření obchodů či restaurací mohou hrát také vánoční svátky s větším množstvím rodinných návštěv. Většímu počtu nákaz tak má podle ministra zabránit právě dobrovolné testování, nejdříve učitelů a v posledním předvánočním týdnu všech zájemců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama