Praha - V nemocnici v Berlíně leží žena, u které je podezření, že má v těle smrtící virus. Zda má opravdu ebolu, ukáží testy. Lidé mají strach. Epidemiolog Roman Prymula prosí, aby africké státy uzavřely své hranice.
Počet obětí epidemie eboly v západní Africe vzrostl na 1229, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO). Dosud se uvádělo 1145 mrtvých. Celkem se zákeřnou chorobou nakazilo již více než 2200 osob ve čtyřech zemích.
WHO prý ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) připravuje potravinovou pomoc zhruba pro milion lidí v karanténních zónách v Guineji, Libérii a Sieře Leone. Podezření na onemocnění ebolou se dnes vyskytlo také ve Španělsku a v Německu.
"Pravidelné dodávky jídla jsou možným způsobem, jak omezit nezbytné přesuny (lidí)," stojí v prohlášení WHO. Organizace chce zásobovat pacienty v nemocnicích, ale i přímo v jejich obydlích v oblastech, v nichž vlády jednotlivých zemí vyhlásili karanténu. Chce tak předejít dalšímu šíření nemoci.
"V Africe měl být už dávno omezen letový provoz a měla být izolována největší ohniska, oblasti či dokonce celé státy. Je nezbytné v Africe uzavřít hranice," uvedl pro Blesk.cz epidemiolog Prymula.
Libérie, která je jednou z nejpostiženějších zemí, dnes oznámila, že našla a umístila do karantény sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou, kteří o víkendu uprchli z nemocnice v jedné z chudinských čtvrtí metropole Monrovia.
Tři liberijští lékaři, kteří před časem dostali jako první Afričané experimentální lék ZMapp, prý vykazují "pozoruhodné známky zlepšení" zdravotního stavu. Uvedlo to místní ministerstvo informací. Dosud neschválený preparát dostali již dříve dva nakažení Američané Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují, ale i španělský misionář Miguel Pajares, který ovšem nakonec nemoci podlehl.
Ebola ve Španělsku i Německu?
Nový případ podezření na nakažení virem eboly se dnes objevil ve Španělsku. Zdravotníci v baskické metropoli Bilbau uvalili karanténu na muže, který se před časem vrátil z pracovní cesty po Sieře Leone.
Rozsáhlou bezpečnostní akci dnes vyvolal strach z eboly také v Berlíně. Zdravotníci prý převezli do izolace Afričanku, která podle oznámení pracovnic úřadu práce vykazovala známky horečnatého infekčního onemocnění. Žena je údajně už v karanténě na specializované klinice - více čtěte ZDE.
K opatřením proti šíření nemoci se dnes přidal také Kamerun a uzavřel hranici s Nigérií, která hlásí již dvanáct pacientů s ebolou. Dalších více než 190 osob je v nejlidnatější africké zemi pod přísným dohledem v karanténě pro případ, že by se u nich choroba prokázala. Na ebolu dosud v zemi zemřeli čtyři lidé.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný oficiálně schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. Epidemie postihla západoafrické státy Libérii, Guineu, Sierru Leone a Nigérii.
Související
Černý kašel se šíří ve velkém. Prymula nevidí problém jen v poklesu proočkovanosti
Roman Prymula okomentoval rostoucí počty nakažených covidem. Šíří se subvarianty omikronu
Roman Prymula (epidemiolog) , Ebola , WHO (Světová zdravotnická organizace)
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě