Praha - Střelba v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo, která si vyžádala nejméně 12 mrtvých a deset zraněných, otřásla celým světem. Útok je podle prvních zpráv přisuzován islámským teroristům, což si vyžádalo reakci Ústředí muslimských obcí v ČR.
Jménem Ústředí muslimských obcí v ČR (ÚMO) co nejostřeji odsuzujeme hanebný útok extremistů na redakci pařížského satirického periodika Charlie Hebdo a rodinám jeho obětí vyjadřujeme naši nejhlubší soustrast.
ÚMO volá po zdrženlivosti, smířlivosti a úměrnosti, která je dle našeho přesvědčení nejlepším lékem na nenávist a fanatizmus, ať již přichází odkudkoli a je namířen proti komukoli.
Podobné jednání nemá nic společného s islámem a nejpříkřeji se protiví způsobům, jakým na invektivy vůči své osobě ve své době reagoval Prorok Muhammed, mír a požehnání s ním. Takové jednání je pouze vodou na mlýn xenofobním a islamofobním tendencím, které se bohužel nebývale rozbujely i v naší zemi.
Žádné činy extremistů ani z jedné, ani z druhé strany nás ovšem nezastaví v našem úsilí hlásat pravdu, spravedlnost, toleranci a občanskou slušnost. Apelujeme na běžné a spořádané spoluobčany, aby se nenechali vmanipulovat do spirály nedůvěry a nenávisti, která může přerůst v násilí, jež je potenciálně nebezpečné pro všechny zúčastněné strany.
Objevily se také zatím nepotvrzené informace, že důvodem útoku vůbec nebyly karikatury a urážky Proroka, kterých se Charlie Hebdo v minulosti dopustil, ale karikatura vůdce hnutí Dá'iš/ISIS al-Baghdádího. Pokud se tyto spekulace prokážou, pak je jasné, že nejde o čin ve jménu islámu, ale o mstu stoupenců konkrétního fanatika, jehož učení ostatní muslimové, bez ohledu na svou národnost, politické názory nebo směry islámu, ke kterým se hlásí, odsuzují.
Co se týče samotného tohoto hnutí, již dříve jsme odsuzovali jak jeho bludnou ideologii, tak i jeho zvrácené činy a budeme v tom pokračovat i nadále. Hnutí není ani islámským a ani státem, nemá nic společného s námi a ani my s ním.Naše dřívější prohlášení na adresu Dá'iš/ISIS jsou volně k dispozici a na požádání jsme je připraveni okamžitě poskytnout.
V Sarajevu dne 7.1.2015
Muneeb AlrawiPředseda ÚMO
Související
V Paříži začal odvolací soud se muži odsouzenými za napomáhání s útoky na Charlie Hebdo
Francie si připomněla oběti útoku na redakci Charlie Hebdo
Teroristické útoky ve Francii: na redakci týdeníku Charlie Hebdo (7. ledna 2015) a košér obchod (8. ledna 2015) , Muslimové
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 1 hodinou
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 1 hodinou
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 2 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 3 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 4 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
První ryze červencový týden nabídne zpočátku chladnější počasí, které budou navíc doprovázet srážky. V druhé polovině týdne se však oteplí, víkendová maxima dokonce překročí třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě