Praha - Po útoku teroristů v Tunisu a únosu Čecha v Libyi je snad každému jasné, že cestovat na sever Afriky může být nyní pořádně nebezpečný nápad. Nebezpečno je i jinde. České ministerstvo zahraničí proto stále aktualizuje seznam destinací, kam by lidé rozhodně neměli cestovat. Pokud tedy nehledají smrt.
Pokud cestujeme někam dál než jen za humna, musíme zkrátka počítat s tím, že ne všude je bezpečné chodit po ulici po setmění nebo okázale mávat na veřejnostmi penězi. Například Islámský stát poslední měsíce terorizuje velkou část světa a oblast jeho vlivu stále roste. Mimo jiné se nebezpečně šíří jeho vliv na území severní Afriky, kde byl před pár týdny unesen český občan Pavel H., který pracoval na ropném poli v Libyi.
"MZV nedoporučuje cestovat do kterékoliv části Libye včetně hlavního města Tripolisu. V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit," varovalo ministerstvo zahraničních věcí na svém webu.
Ministerstvo zahraničí České republiky varuje své občany před cestami do těchto rizikových destinací, kde hrozí útoky teroristů, únosy a podobně závažné incidenty:
Afghánistán, Alžírsko, Arménie, Ázerbájdžán, Čad, Džibutsko, Egypt, Etiopie, Haiti, Irák, Izrael, Jemen, Jižní Súdán, Jordánsko, Kamerun, Keňa, KLDR, Konžská demokratická republika, Lesotho, Libanon, Libye, Mali, Mexiko, Niger, Nigérie, Pákistán, Palestinská autonomní oblast, Ruská federace, Saúdská Arábie, Somálsko, Středoafrická republika, Súdán, Sýrie, Tanzanie, Tunisko, Turecko, Ukrajina
Je pochopitelné, že varování před cestami například do Ruska pochopitelně platí především pro oblasti u ukrajinských hranic, stejně jako varování před návštěvou Egypta je jen pro určité oblasti na Sinajském poloostrově nebo u hranic s Libyí. Zaběhnutá turistická střediska jsou pochopitelně bezpečná.
Související
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě