Praha – Řada Čechů si zvykla chodit v polední přestávce na polední menu, které podává velká část restaurací. Dát si vydatný oběd za 50 až 70 korun dnes není problém. Zdá se ale, že brzy budou muset lidé sáhnout hlouběji do kapsy. Restaurace budou nuceny zdražit kvůli plánované elektronické evidenci tržeb.
Polévka a hlavní jídlo za méně než 70 korun, tak vypadá nabídka mnohých restaurací v pracovní dny. Češi si na takové obědy už zvykli, málokdo si jídlo připravuje den předem doma. To se možná brzy změní. „My nápad zavedení elektronické evidence tržeb vítáme, dlouhodobě poukazujeme na nekalý konkurenční boj," vysvětloval pro DVTV prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Jedním z dopadů této novely ale bude zdražení jídla v restauracích. „Pokud restaurace může podávat tříchodové menu za 69 nebo 70 korun, je téměř jisté, že neodvádí to, co by měla. Kalkulace je jednoduchá. Počítejte, kolik stojí suroviny, energie, zaměstnanci, nájem a k tomu ještě odvody," vypočítával Stárek. Podniky, které levná menu nabízí, budou podle něj muset buď zdražit, nebo zavřít. „Některé podniky se už teď pohybují na hraně po finanční stránce," řekl Stárek
Změna je podle něj důležitá pro celý pohostinský obor, který je považován za líheň šedé ekonomiky. „V současné době nemáme rovné postavení konkurence. Když budou všichni odvádět daně, trhu to může jedině pomoci, všichni budou začínat na stejné startovní čáře," uvedl zástupce hotelů a restaurací.
Pro běžné zákazníky to však tak výhodné nebude. „Odvody se samozřejmě promítnou do cen, tedy pokud bude odvádění fungovat pro všechny. Zvýšení cen ale přinese také zvýšení kvality. Něco z toho, co se dnes prezentuje za gastronomii, gastronomií vůbec není," říká rázně Stárek.
Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací se očekává, že část podniků bude muset úplně zavřít. „Dojde k počtu propadu restaurací. Domníváme se, že jich zanikne asi 20 %," dodal Stárek.
Související
Babiš zaútočil na novináře: Zemana nejsem schopný znásilnit, takže jsem asi neschopný
Veselovský otevřeně o ovlivňování ČT a chování ředitele Dvořáka: Takhle to prostě nejde
DVTV , Restaurace , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 2 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 4 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 5 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 6 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur.
Zdroj: Libor Novák