Rusko v současnosti? Rebelující profesor Zubov přednášel v Brně

REPORTÁŽ - Již podruhé Masarykova univerzita pozvala ruského profesora Andreje Borisoviče Zubova. Tentokrát se hostitelské funkce po Fakultě sociálních studií ujala Filozofická fakulta. Do posluchárny přišlo asi 160 lidí z řad studentů i veřejnosti.

Andrej Zubov je historik, religionista a politolog, který musel odstoupit z funkce profesora na Institutu pro mezinárodní vztahy v Moskvě poté co před rokem kritizoval ruskou intervenci na Ukrajině. Anexi Krymu přirovnal k rozšiřování území nacistickým Německem, tedy k anšlusu Rakouska, připojení Sudet a obsazení litevské Klaipedy.

Profesor Zubov se v odborné přednášce proslovené v angličtině nazvané „Typy náboženského vědomí starého světa a jejich reflexe v kultuře" věnoval hledání hlubších a širších historických souvislostí souvisejících s dnešním vnímáním světa s jeho různými hodnotovými systémy.

V úvodu přednášky rozdělil svět na tři oblasti ovlivněné odlišnou náboženskou tradicí, která sehrála zásadní roli při jejich dalším rozvoji. Poté za pomoci příkladů z prvních mýtů nejrůznějších náboženství západu, jihu a východu vyložil vztah jednotlivých kultur k člověku, umění, politice a technologii a ukázal tak, že hodnotové systémy minulosti jsou v nás hluboce zakořeněné a nadále ovlivňují náš život, o kterém se mnohdy domníváme, že jsme jeho vlastními strůjci.

Po přednášce vedl profesor Zubov diskusi s posluchači. Zazněly také otázky odrážející zájem o aktuální problematiku přijímání uprchlíků a možného rozvratu evropské kultury. Jedna z nich se týkala vlivu agresivního a cizího náboženství na Evropu. „Pokud je kultura silná, nebude cizími vlivy zničena, ale obohacena. Má-li Evropa skutečně kulturu a není pouhým muzeem civilizace, pak z cizích vlivů můžeme jenom získat," odpověděl Zubov.

Další z otázek se týkala role Ruska v současné situaci. „Je lepší novou realitu přijímat než s ní bojovat", zněla profesorova odpověď. Zároveň podotknul, že současná ruská politika není jeho politikou. Zmínil, že právě proto se ve svých přednáškách snaží o rozkrytí širšího kontextu, aby ukázal, že kultury se vždy vzájemně obohacovaly. „Jsme Rusové pouze na základě akumulace hodnot jiných národů – starověkých Egypťanů, Řeků, Židů, Britů atd."

Přednáška byla spojena s prezentací a autogramiádou dvou objemných svazků knih kolektivu více než 40 autorů zabývajících se dějinami Ruska od roku 1894 do roku 2007. Úlohu hlavního redaktora knihy převzal profesor Zubov po svém předchůdci Alexandru Solženicynovi. Dějiny Ruska chápě jako historii člověka. Právě obyčejný člověk podle něj má schopnost měnit svět k lepšímu.

Související

Andrej Zubov

Zubov věří, že se Rusko může stát demokratickou zemí

Rusko se podle exilového historika Andreje Zubova může stát demokratickou zemí, přestože o tom mnozí odborníci či politici na Západě pochybují. Nebude to však snadný úkol, připustil Zubov při své první přednášce pro širokou veřejnost od loňského příchodu na Masarykovu univerzitu v Brně.
Andrej Zubov

Zubov považuje za absurdní, že ho Rusko řadí mezi agenty

Ruský historik a religionista Andrej Zubov na svém facebookovém profilu označil krok ruského ministerstva spravedlnosti, které jej zařadilo na seznam zahraničních agentů, za "absurdní rozhodnutí zločineckých orgánů". Zubov od října loňského roku působí jako hostující profesor na Masarykově univerzitě v Brně, proti kroku ruských orgánů se hodlá bránit u soudu.

Více souvisejících

Andrej Zubov (historik)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Silvestrovské oslavy, ilustrační fotografie.

Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví

Česko se připravuje na silvestrovské a novoroční oslavy. Ve střehu jsou samozřejmě i policisté, kteří již zahájili příslušná bezpečnostní opatření. Policie nicméně nemá informace o jakékoliv konkrétní hrozbě. Strážci zákona zároveň vyzvali řidiče k obezřetnosti na silnicích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz

Tři desítky zdravotníků nad rámec běžného provozu nasadí záchranná služba v hlavním městě po dobu silvestrovských oslav – tradičně nejvytíženějšího dne roku. V ulicích bude vyšší počet posádek i speciální techniky. Nepřehlédnutelný modul Golem bude umístěn stejně jako loni na Staroměstském náměstí.

včera

včera

Vlaky

Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin

Kreml nadále rozvíjí tvrzení o ukrajinském dronovém útoku na prezidentovu rezidenci v Novgorodské oblasti. Rusové teď nechtějí informovat o tom, kde se prezident Vladimir Putin nachází. Kyjev již dříve obvinění ze strany Moskvy odmítl. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno

V plném proudu je předposlední den kalendářního roku 2025 a v řadě domácností vrcholí přípravy na Silvestra. Pokud je odkládáte na poslední chvíli, měli byste vědět, jak budou ve středu otevřené obchody. Provozní doba bude oproti běžnému pracovnímu dni odlišná. 

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 

včera

Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou

Vážný incident řešili policisté během neděle v Pardubicích. V hotelu bylo nutné zasáhnout proti opilému cizinci, který začal vyhrožovat střelbou. Nikomu se naštěstí nic nestalo, muž byl zadržen. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy