Rusko se podle exilového historika Andreje Zubova může stát demokratickou zemí, přestože o tom mnozí odborníci či politici na Západě pochybují. Nebude to však snadný úkol, připustil Zubov při své první přednášce pro širokou veřejnost od loňského příchodu na Masarykovu univerzitu v Brně.
Jako zásadní podmínku zmínil rozvoj vzdělanosti v Rusku a osvobození duší a myslí lidí, poznamenaných komunistickou totalitou i autoritářským režimem současného prezidenta Vladimira Putina. "Bez intelektuálů to nepůjde," konstatoval Zubov.
Právě odpovědnost intelektuálů je tématem Masarykových dní, které brněnská univerzita pořádá vždy v období výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka. Veřejná přednáška Zubova, který v Brně dosud hovořil jen před akademickou obcí, byla součástí programu. V plné posluchárně naslouchali lidé různých generací, středoškoláci i senioři.
Zubov, jenž patří ke kritikům Putinova režimu, poukázal na klíčovou roli intelektuálů v přerodu Itálie a Německa po pádu fašismu a nacismu. Věří, že Rusko může urazit stejnou cestu jako oba státy, které sice ve 20. století ovládli autoritáři, ale po válce se vrátily k demokracii. Budování demokratických struktur je podle něj snazší část úkolu - tou těžší je vzdělání a změna smýšlení lidí.
"Když se to podaří, Rusko bude schopné být demokratickou zemí, stejně jako Itálie po Mussolinim, Německo po Hitlerovi, Československo nebo Polsko po komunistické vládě. Rusko v tom není jiné," věří Zubov.
Putin podle Zubova dříve nebo později padne. Historik také předpokládá, že vpád ruských vojsk na Ukrajinu skončí vítězstvím Ukrajinců, kteří se pak stanou součástí evropského a transatlantického společenství. Co není tak jasné, je problém Ruska - tedy co dělat s Ruskem, až prohraje válku, doplnil Zubov. Historik nesouhlasí s názory, že Rusko pak musí být izolováno od zbytku Evropy. Věří, že Rusové dokážou nastoupit cestu k demokracii, a to přesto, že Putinův režim podle něj usiluje o primitivizaci ruské společnosti, degradaci jejího intelektuálního potenciálu a návrat do poměrů 17. či 18. století.
Skeptičtější názor dnes v Brně vyslovil diplomat a politický geograf Jaroslav Kurfürst. Hlavní překážkou pro rozvoj demokracie v Rusku je podle něj imperiální idea, kterou ovšem nezastává jen Putin. Podle Kurfürsta sice nelze pohlížet na žádný národ očima historického či geografického determinismu, ale pro rozvoj demokracie v Rusku nyní nevidí základ ani tradici. Rychlá změna tak podle něj není realistická.
Kurfürst upozornil také na to, že Rusko nyní nebojuje jen proti Ukrajině jako státu, ale také proti západním hodnotám. "Cílem této války jsou liberální demokraté a demokracie," uvedl. Militantní patriotismus podle Kurfürsta plodí nenávist, která je namířená proti Západu a Ukrajině, ale může se obracet i dovnitř Ruska, proti "vnitřnímu nepříteli". Tamní demokraté a liberálové jsou proto v nebezpečí. Obává se, že po případném pádu Putina přijde další autokrat.
Evropa musí být podle Kurfürsta připravená na delší období nepřátelství na Východě. Demokracie v Rusku je možná, ale spíš v delším měřítku. Teď musíme čelit zlu a stát pevně za Ukrajinou a demokracií, uzavřel Kurfürst.
Související
Zubov považuje za absurdní, že ho Rusko řadí mezi agenty
Zubov exkluzivně: Rusku vládne mafie, její hlavou je Putin. Jadernou zbraň by odpálil, letos už na to byl připravený
Andrej Zubov (historik) , Rusko
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
před 1 hodinou
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
před 1 hodinou
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
před 2 hodinami
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
před 2 hodinami
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
před 3 hodinami
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
před 4 hodinami
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
před 4 hodinami
"Říkal, že jsme jako Ježíš a Máří Magdaléna." Známý kněz Jaluška čelí obvinění z obtěžování, v církvi končí
před 5 hodinami
Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo
před 5 hodinami
1000 dní války na Ukrajině. Kyjev zveřejnil počty obětí na straně Ruska, jsou alarmující
před 5 hodinami
Možnost použít ATACMS proti Rusku je klíčovým momentem války. USA se přímo zapojí do války, varuje Kreml
před 6 hodinami
Pěstujte plodiny, skladujte pleny. Státy NATO poslaly občanům doporučení, jak přežít válku
před 7 hodinami
Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
Finské úřady vyšetřují poškození podmořského kabelu, který vede Baltským mořem do Německa. Upozornil na to server DW. Státem vlastněná společnost Cinia v pondělí oznámila, že odhalila problém u kabelu C-Lion1.
Zdroj: Lucie Podzimková