5 největších konspiračních teorií současnosti

Washington - Dokonce i většina racionálně smýšlejících lidí věří některým konspiračním teoriím, a to většinou kvůli tomu, že se jedná o jedinou odpověď na nejistotu a bezmoc, které v těchto situacích máme. Pojďte se podívat na největší konspirační teorie současnosti, jak je připravil server theweek.co.uk.

Proč tolik lidí věří v konspirační teorie?

Na začátek ale rychlé zamyšlení nad otázkou. Americký psycholog Rob Brotherton říká, že většina lidí je může brát jako takovou hru, kde je několik bodů, které se mozek snaží propojit tak, aby seděly. Je to údajně v povaze mnoha lidí.

Brotherton také naznačuje, že by lidé neměli okamžitě odmítat všechny konspirační teorie. Odmítání všech teorií spadá to stejné kategorie jako když někdo věří každému divokému tvrzení.

MH370 a MH17 jsou stejná letadla

Na začátek jedna konspirační teorie z poslední doby. Letadlo letu Malaysia Airlines 370 zmizelo 8. března 2014 a do dnešních dní se neví, co se s ním stalo, protože se nikdy nenašly trosky. Nicméně o čtyři měsíce později bylo sestřeleno letadlo letu MH17 stejné společnosti blízko hranic s Ruskem. Většina lidí bere tyto dvě tragédie jako náhodu, ale konspirátoři to vidí úplně jinak.

Podle nich bylo letadlo z letu MH370 uneseno a letecky převezeno do americké vojenské základny Diego Garcia v Indickém oceánu. Propaganda USA ho pak měla využít k sestřelení MH17 tak, aby Rusko ztratilo ve světě důvěryhodnost. Teorie ale nezmiňuje, proč by se to dělalo tak složitě, když se mohlo normálně sestřelit jakékoliv letadlo, které prolétávalo nad hranicí mezi Ukrajinou a Ruskem.

Oblast 51

Legendární vojenská základna nenechá spát žádnému pořádnému konspirátorovi. V roce 1947 měla v Roswellu v Novém Mexiku přistát mimozemská loď a právě do Oblasti 51 měli být převezeny pozůstatky. Jedná se o takové centrum konspirátorů, kde se mají testovat mimozemské technologie a tajné formy života. Měla zde proběhnout i pitva mimozemšťana, ta byla ale později potvrzena jako podvod, i přesto je ale Oblast 51 silně střežená a málokdo ví, co se tam děje. Jedno z vysvětlení je, že se tam vyvíjí tajné letadla jako například špionážní Lockhead U-2.

11. září

Jednalo se o sérii koordinovanách útoků na území USA. Islamisté z al-Káidy unesli celkem čtyři letadla, dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, které se do dvou hodin zřítily. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu a čtvrté se zřítilo poté, co cestující bojovali s islamisty na palubě. Podle některých za útokem ale stojí americké tajné služby, aby se USA staly světovou velmocí a zajistily si zásoby ropy na Středním východě. Druhá teorie je, že za útokem stály majitelé budov, a to kvůli velmi výhodné pojistné smlouvě.

Přistání na Měsíci

Jedna z největších konspiračních záhad 20. století. Skeptici tvrdí, že přistání z roku 1969 a všech dalších, které následovaly, byly zfalšovány. Podle nich nikdy žádný člověk nikdy nekráčel po povrchu Měsíce, a to i přesto, že existuje velké množství důkazů o opaku. Lidé věří, že se natáčení záběrů z Měsíce chopil Stanley Kubrick poté, co natočil klasiku 2001: Vesmírná odysea.

Vražda Johna F. Kennedyho

Americký prezident John Fitzgerald Kennedy byl zavražděn v Texasu. Obviněn z útoku byl bývalý voják námořní pěchoty, který zběhl k Sovětskému svazu. Před začátkem soudu byl ale zastřelen. To vyvolalo otázky, že se stal jen obětním beránkem. Konspirační teorie ukazují buď na KGB nebo jeho manželku Jacqueline Kennedyovou. Dodnes se ale neví, co nebo kdo za atentátem stojí

Související

Více souvisejících

Konspirační teorie 11. září 2001 Oblast 51

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 58 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy