Praha - Česká republika se potýká se závažnými problémy, které není možné napravit přes noc. Nejen, že se potýká s nedostatkem učitelů, ale také jim špatně platí. Naše děti budou takzvaně nekonkurenceschopné, budou blbé a nemůžou za to. Nedostanou to, na co mají právo, ten největší majetek a jediný kapitál, který si mohou vzít s sebou, varoval ve své show moderátor a bavič Jan Kraus.
„Dočetl jsem se, že jsme světová velmoc, pokud jde o bazény u rodinných domů. Je jich tu prý 600 tisíc. Nevím, jestli je pravda, co jsem četl, to musíte brát v Česku s rezervou, ale je to možné. 600 tisíc bazénů – myslím, že to je nějaký mindrák z toho, že nemáme moře. Zároveň je to touha po nějaké sociálním statusu, chceme ukázat, že na to máme. Ale tím, že to mají všichni, už to pak žádný sociální status není, stane se z toho běžné cachtadlo, které nemá velkou hodnotu,“ spustil na úvod své show Jan Kraus.
Ještě v jednom směru Češi dominují, ale rozhodně ne v pozitivním slova smysli. „A proti tomu je parametr, který mě ochromil. A to je, že naši učitelé jsou placeni nejhůř v Evropské unii. Ale ne v tom naše poměru – mámě nižší platy, máme nižší ceny. To je vztaženo k hrubému domácímu produktu a naši patří mezi jedny z nejhůře placených. To je katastrofa. Je to jako bychom řekli: milé děti, my se na vás vykašleme, běžte se cachtat do bazénu,“ udeřil moderátor.
„Zamyslete se, kolik hodin stráví dítě třeba od šesti do patnácti let s vámi v rodině a kolik ve škole. Škola má na dítě daleko větší vliv než rodina. Škola ho pomáhá nejen učit, ale i vychovávat a dává mu morální etické a další vzory. Já vím, co jsem dostal za vzdělání, každá druhá věta byla lež. Je Pravda, že ve stáří je to zábavné, protože můžete celý život zjišťovat pravdu. Ale naše děti budou takzvaně nekonkurenceschopné, budou blbé a nemůžou za to. Nedostanou to, na co mají právo, ten největší majetek a jediný kapitál, který si mohou vzít s sebou, protože špatně placený učitel nemůže být dobrý, není vážený – je něco jako pingl, to je nepřijatelné. Soudce a učitel, to má stejnou váhu,“ myslí si moderátor.
Podle něj je to problém, který nelze tak snadno vyřešit. „Další věc je, že aby byl dobrý učitel musí mít sám dobré vzdělání. Trvá, než se generačně podaří nastavit takovou úroveň, aby byla dobrá. Máme další problémy – málo mladých učitelů, málo mužů. Prostě všechno je to katastrofa, to nemůžeme připustit,“ dodal na závěr Kraus.
Související
Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to schytal Šíp a Kraus
Jan Kraus: Drsná slova o genderu a nečekané přiznání v přímém přenosu
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
před 1 hodinou
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
před 2 hodinami
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno před 3 hodinami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 3 hodinami
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
před 4 hodinami
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
před 5 hodinami
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
před 6 hodinami
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
před 7 hodinami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 8 hodinami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 9 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 10 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 11 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 11 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 12 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 13 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 14 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 15 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
Americký prezident Donald Trump stanovil nové, v pořadí již několikáté ultimátum pro úplné otevření Hormuzského průlivu. Na svých sociálních sítích dnes odpoledne stručně oznámil nový termín: „Úterý, 20:00 východního času!“ Tento strohý příspěvek následuje po sérii mnohem agresivnějších vyjádření, která šokovala mezinárodní společenství svou přímočarostí.
Zdroj: Libor Novák