Inspektoři se nestačili divit. Jaké hnusy v českých restauracích a obchodech objevili?

Úřední kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce v druhé polovině letošního roku prokázaly provozovnám množství prohřešků. Kromě závadných potravin šlo i o uvádění nepravdivých informací na etiketách.

Hned ve dvou případech na přelomu září a října narazili inspektoři na použitý fritovací olej, který byl nadále využíván k přípravě pokrmů. V sokolovské ulici Marie Majerové konstatovaly přítomnost modrošedého kouře a palčivé vůně. Olej vykazoval známky tepelného rozkladu, byl viskózní a měl hnědou barvu. Podobné závěry učinila SZPI i v Restauraci U Bříz v Bernarticích nad Odrou.

V Restauraci U Fleků v ostravských Vítkovicích zaujala inspekci zase okem viditelná plíseň na trvanlivém salámu Vysočina, která byla v době kontroly už téměř měsíc prošlá. Opodál v Restaurantu Gulliver zase inspektoři natrefili na plesnivý a prošlý bramborový knedlík, tou dobou už déle než měsíc.

Jedním z oblíbených typů sýrů jsou ty plísňové, gouda by se k nim však řadit neměla. Ví to i zástupci SZPI, kteří plesnivý sýr původem z Německa objevili v prodejně Jednoty v Choryni.

Čerstvé opravdu nebyly stehenní řízky skrývající se pod názvem Řezníkova čerstvá porce v prodejně Lidlu v Horoměřicích u Prahy. Ač výrobek společnosti Vodňanská drůbež nebyl prošlý, dle zápachu byl evidentně zkažený.

Dvakrát rovněž inspektoři zaznamenali uvedení matoucích informací na obalu potraviny. V Plzni objevili doplněk stravy Vitamineral, který obsahoval pouze 10 % deklarovaného množství vitamínu A. Rumunský výrobce oplatek zase ve složení neuvedl arašídy, ač je oplatky prokazatelně obsahovaly. Výrobek tak mohl přivodit lidem zdravotní potíže.

Související

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Nekvalitních potravin podle inspekce od roku 2016 na trhu ubývá

Množství nebezpečných, falšovaných či nejakostních potravin, které odhalili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), v posledních pěti letech klesá. Vyplývá to ze statistiky webu Potraviny na pranýři, který před deseti lety SZPI spustila. Nejvíce záchytů měli inspektoři v roce 2016.
Nemléčná rýžová kaše značky Hami

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval salmonelu

Nemléčná rýžová kaše značky Hami může obsahoval bakterii Salmonella enteritidis, která způsobuje průjmové onemocnění salmonelózu, varuje Státní zemědělská potravinářská inspekce (SZPI). Bakterie našli v příslušné šarži slovenští kolegové, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Šarže se dostala i na český trh.

Více souvisejících

SZPI inspekce nebezpečné potraviny

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

před 10 hodinami

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Alexus Grynkewich

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

včera

Elon Musk

Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě

Vstup vesmírné a technologické společnosti SpaceX na akciový trh zajistil Elonu Muskovi historické prvenství, neboť se stal vůbec prvním dolarovým trilionářem, resp. bilionářem na světě. Hodnota jeho majetku, který spočívá převážně v akciových podílech automobilky Tesla a právě SpaceX, se odhaduje na astronomických 1,11 bilionu dolarů. Takto obrovské jmění, představující milion milionů, se zcela vymyká běžnému lidskému chápání.

včera

Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax

Mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem provází další chaos poté, co americký prezident Donald Trump označil uniklé informace o chystané dohodě za falešné zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy