Brno/Praha – Vyrazit si na dvoudenní sjezd ČSSD není žádná legrace. Pro kandidáty jsou to nervy, pro mnohé delegáty nuda. A tak se všichni těší alespoň na to, jak se zadarmo nadlábnou a pak budou na půl ucha poslouchat projevy, zatímco budou spokojeně trávit.
Jelikož sjezd začíná v pátek ráno, tak ti, co cestují ze vzdálených krajů, vyrážejí ze svých domovů hříšně brzo. Proto je pro ně vítanou první zastávkou automat na čaj a kávu v předsálí, za nímž postává usměvavá servírka. Vše je zadarmo a ještě si můžou vybrat z různých druhů čaje.Ti, kteří se chtějí osvěžit, mohou zvolit vedlejší stůl. Tam je automat na studené nápoje, jako Coca Colu či Sprite. Je však nutno přiznat, že během celého dne se nejvíce šálků od kávy a kelímků od limonád nakupí na stolech novinářů, kteří musejí dávat pozor na každé slovo politiků, okamžitě informovat čtenáře a ještě slídit v předsálí, kde se mihne některý z kandidátů nebo delegátů, aby se jich originálně zeptali, jak to vidí a jak se cítí.Delegáti, kterých se během pátku sejde téměř 600, sedí u podlouhlých stolů s bělostným ubrusem (ráno opravdu byl bělostný), pěkně seřazení podle krajů, z nichž pocházejí, a poslušně poslouchají řečníky (nebo alespoň dopoledne je poslouchají pozorně, pak se z neznámých důvodů stupňuje šum i množství lidí postávajících a klábosících ve skupinkách – že by je nezajímal příspěvek třicátého osmého delegáta, který stejně jako předchozí zatracuje vládu a vynáší ČSSD k nebesům?).Aby delegáti nespali, mají na stolech připravené lahve s vodou nejmenované značky. A k tomu si prolévají hrdla kávou či limonádou. Alkohol mají zakázaný, což musí být zvlášť pro jihomoraváky rána.Jako v Hošticích aneb Honem na oběd, ať na nás něco zbyde!Čím víc se blíží půl druhé, tím se zdají být delegáti natěšenější. Autorka tohoto textu neví, jestli je tak povzbudil třičtvrtěhodinový monolog Bohuslava Sobotky, ale spíš to byla vidina blížícího se jídla. Oběd. Konečně.Co se děje dál? Jak už bylo naznačeno výše, během následující dvouhodinové diskuze a projevů kandidátů na předsedu strany delegáti uvolněně sedí na svých místech, poslouchají a občas zatleskají. Během přestávek si chodí pro pití, prázdné kelímky a šálky jim odnášejí hezké mladé číšnice; a delegáti před sebou mají nejdůležitější část dne.Hřebem prvního dne sjezdu má být napínavá volba předsedy ČSSD. Ale možná, že se delegáti víc těší až odvolí a půjdou... na večeři.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
před 1 hodinou
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
před 2 hodinami
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
před 2 hodinami
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
před 4 hodinami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
včera
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
včera
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
včera
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
včera
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
včera
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
včera
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
Americký viceprezident JD Vance otevřeně přiznal, že Trumpova administrativa naprosto nezvládla informační strategii a komunikaci týkající se zveřejnění spisů o případu finančníka Jeffreyho Epsteina.
Zdroj: Libor Novák