Svátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival (GFF) letos poprvé zavítá také do Prahy, kde 4. až 6. dubna oživí jedinečný prostor barokní Invalidovny. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční ochutnávky a prezentace známých i méně známých restaurací, bister i regionálních výrobců. Lidé se mohou potkat i s porotci a soutěžícími pořadu MasterChef Česko, který vysílá TV Nova.
Na své si přijdou jistě nejen milovníci vybraných delikates, ale také příznivci tradiční české kuchyně. Mohou se tak seznámit se zajímavými "gastro koncepty" z celé republiky i ze zahraničí. A výběr bude opravdu pestrý. Ať už to budou hmyzí pokrmy, hlemýždi, pečení pštrosi či vyzrálé hovězí, ústřice, foie gras, ale i čokolády, pralinky, dokonce lanýže nebo vegetariánské, raw speciality a další dobroty.
Tuto bohatou nabídku doplní kvalitní hudební produkce a poutavý program pro ty nejmenší. „Praha 8 je potěšena, že se tato významná akce s celopražským dosahem uskuteční právě v karlínské Invalidovně. Bude jednou z vrcholů letošní kulturní a společenské sezóny u nás,“ řekl Michal Švarc, radní Městské části Prahy 8.
Festival tak do měst České republiky pravidelně přiváží nejlepší kuchaře, kteří sice nejprve vaří na pódiu, ale rádi se poté s návštěvníky podělí o své zkušenosti. V pražské premiéře se objeví michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek, Jan Punčochář, který je trojnásobným vítězem soutěže Zlatý kuchař v ČR a talentovaný šéfkuchař Přemek Forejt. Ten je znám jako nejmladší porotce televizní soutěže MasterChef Česko. Jak už bylo uvedeno, novinkou letošní série Garden Food Festivalu je také spojení jídla s hudbou. „Program na pódiu bude každý den prodloužen až do večera. Gastronomii na scéně vystřídá muzika, která navodí správnou atmosféru ke kulinářským zážitkům,“ řekl ředitel festivalu Dušan Neumann. Lidé uslyší blues, jazz, latinu a podobné pohodové žánry.
Organizátoři rozmístí své stany na nádvoří unikátní budovy Invalidovny, která je národní kulturní památkou a byla dlouhá léta veřejnosti nepřístupná. Na jaře loňského roku přešla do rukou Národního památkového ústavu, který ji nyní chce otevřít pro veřejnost. „Naším cílem je budovu obnovit a zpřístupnit ji lidem. Pravidelné prohlídky areálu připravujeme už od letošního dubna a těší nás, že návštěvnickou sezonu v Invalidovně můžeme odstartovat právě touto jedinečnou akcí, která zapadá do našeho konceptu vytvořit z Invalidovny kulturně-vzdělávací a společenské centrum pro širokou veřejnost,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.
Poté, na konci dubna, se festival přemístí do Ostravy. O měsíc později, 25. a 26. května se pak představí v Městském parku v Rožnově pod Radhoštěm, 31. srpna a 1. září poprvé v Uherském Hradišti a na konci září pak v Olomouci. Vstupenky si mohou zájemci objednat na webových stránkách gardenfoodfestival.cz. Tajemstvím jistě není, že ve všech festivalových areálech bude opět platit jednotná měna – grešle.
Během své pětileté existence si Garden Food Festival získal spoustu příznivců. Každou z akcí pravidelně navštěvuje přes 12 tisíc návštěvníků! Projekt dobrého jídla a pití si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti ve městech, krajích i v celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře. Organizátoři tak také podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch a zároveň propagují gastroturistiku.
Související
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
potraviny jídlo , Garden Food Festival
Aktuálně se děje
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
včera
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
včera
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
včera
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
3. května 2026 21:53
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
3. května 2026 21:01
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
3. května 2026 20:06
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
3. května 2026 19:14
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě