Praha - Rodina, přátelé a veřejnost se ve čtvrtek v 10 hodin naposledy rozloučí s bývalým kancléřem exprezidenta Václava Havla Ivanem Medkem. Ten zemřel ve věku 84 let minulou středu.
Medek je předními osobnostmi české politické scény hodnocen jako charakterově ryzí člověk, který se vždy držel demokratických ideálů. "Neváhal ve chvílích největšího ohrožení a popření svobody a národní suverenity naší vlasti věnovat veškeré své úsilí boji za návrat demokracie, byť z nuceného exilu. Pro mnoho našich občanů byl jeho hlas, zaznívající denně z Vídně prostřednictvím našich rozhlasových přijímačů, hlasem svobody, hlasem naděje," kondoloval takto Medkově manželce Heleně prezident Václav Klaus.
Medka vnímal podobně i disident a první místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). "Byl to pravý aristokrat, byť bez titulu. Byl vzkazem toho nejlepšího z meziválečného Československa."
Medek se narodil 13. července 1925 v Praze. Studoval pražskou konzervatoř, kterou ale nedostudoval. Po válce byl manažerem komorního orchestru dirigenta Václava Talicha. V 50. a 60. letech pracoval v České filharmonii. V padesátých letech byl potrestán třemi měsíci vězení za účast na údajných finančních machinacích, poté se jej neúspěšně pokoušela do svých řad získat Státní bezpečnost.
Po roce 1969 měl zakázanou veřejnou činnost a v lednu 1977 po podpisu Charty 77 dostal okamžitou výpověď ze Supraphonu. Pak pracoval jako sanitář v Nemocnici Na Františku, jako umývač nádobí a šatnář v restauraci Pod Kinskou. V roce 1978 emigroval do Rakouska. Ve Vídni byl dopisovatelem Hlasu Ameriky a spolupracoval se Svobodnou Evropou a dalšími rozhlasovými stanicemi - BBC, Deutsche Welle, Radio Vatikán.
Po listopadové revoluci se v roce 1989 stal poradcem České filharmonie, poradcem ministra kultury, předsedou Federální rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V letech 1993 - 1998 pracoval u prezidenta Václava Havla jako jeho kancléř. V roce 1999 neúspěšně kandidoval do Senátu.
Související
Havel: Medka jsem si hluboce vážil
Zemřel Ivan Medek, bývalý kancléř prezidenta Havla
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
před 1 hodinou
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
před 2 hodinami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 2 hodinami
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 3 hodinami
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 4 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 5 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 8 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 8 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 9 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 10 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 11 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 11 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 12 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 13 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 14 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 15 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.
Zdroj: Libor Novák