Praha - Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf byl současným kancléřem prezidenta nařčen, že je autorem novoroční amnestie Václava Klause. Advokát se teď snaží očistit své jméno a v tomto tažení to došlo až tak daleko, že žaluje Hrad.
Během svého tažení za očistou se Hasenkopf dostal až k tomu, že požaduje informace o amnestii z roku 1998. Jak přesně to souvisí s jeho případem, nám není známo. Kancelář prezidenta republiky nicméně odmítla tuto informaci poskytnout s odůvodněním, že dosud nebyl požadovaný dokument uložen jako archiválie podle zákona o archivnictví. Pak ale, poté co Hasenkopf trval na svém požadavku, Hrad otočil, a dokument za archiválii označil. Dokument právníkovi opět vydán nebyl a odůvodnění tentokrát bylo to, že dokument archiválií je.
Teď Hasenkopf žádá, aby se na tento Kocourkov podíval správní soud a určil, zda Hrad jedná správně. "Žaloba není ani tak zajímavá informacemi, které se KPR dost zoufale brání mi poskytnout, ale spíše právním názorem KPR, proti kterému touto žalobou především brojím, totiž že poskytnutí informace lze odmítnout poukazem na to, že dokument, který je obsahuje, ještě nebyl vybrán za archiválii. Tímto způsobem by totiž bylo efektivně možné znemožnit poskytnutí každé informace, tudíž jsem zvědav, co na to správní soud. Výsledek bude důležitý pro každého, kdo kdy bude chtít nějakou informaci od veřejné správy získat, popř. pro každého úředníka, který se naopak bude snažit poskytnutí nějaké informace zabránit," uvádí k tomu na sociální síti. Tam je k nahlédnutí celá žaloba.
Související
Klausův právník udeřil na Prymulu: Děláte si pr..? To je trestný čin
Lidé jsou zbyteční, zlikvidovat, a důchodci... Kvůli ekologii padla silná slova
Pavel Hasenkopf , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.
Zdroj: Libor Novák