Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček zažil potlesk v zaplněném digitáriu

Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení této populárně-vědecké instituce spolu s primátorkou Brna Markétou Vaňkovou dnes přivítalo Marka, žáka druhé třídy, který měl v ruce vstupenku s číslem 4 000 000. Jubilejní návštěvník tak získal nejen dárky s vesmírnou tématikou, ale také volný vstup pro celou svou třídu ze základní školy Brno - Úvoz.

Brněnští hvězdáři pravidelně počítají návštěvníky od roku 1959. Průměrná roční návštěvnost tak dosáhla za posledních šedesát let téměř 67 tisíc lidí. „Těší mě, že v posledních letech se daří toto číslo udržovat na téměř dvojnásobné cifře – ročně se na naší pokladně zastaví téměř 150 tisíc lidí. Letos s velkou pravděpodobností překročíme počet 160 tisíc, není vyloučeno, že půjde o rekordně nejvyšší návštěvnost v historii naší instituce,“ uvedl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Atraktivita této vědecké instituce stoupla zejména po roce 2010, kdy ji architekt Martin Rudiš proměnil v duchu moderního funkcionalismu a původní temné prostory doplnil o prosklené interiéry s vyhlídkou na jihomoravskou metropoli. Kraví hora tak získala dominantu, která ukrývá unikátní digitárium vybavené nejnovějšími 3D technologiemi. Díky tomu tak mohou návštěvníci každého věku cestovat vesmírem s pocity, které zažívají skuteční kosmonauti.

„Architektonická otevřenost změnila i naše uvažování a přístup k návštěvníkům. Přirozeně jsme se stali veřejnoprávní institucí a myslím si, že to je to, co nás odlišuje od jiných vzdělávacích center a možná i přitahuje lidi napříč generacemi,“ dodal ředitel Jiří Dušek.

Připomněl, že Hvězdárna neláká pouze na promítání v digitáriu nebo na pozorování hvězd. Prostory jsou využívány i pro pořádání konferencí, koncertů i cvičení jógy. Od pátku do neděle se v podzemním exploratoriu ubytuje čert a na střeše zase anděl s Mikulášem, aby dětem rozdali svou nadílku. O program je takový zájem, že již nejsou volné žádné vstupenky. Návštěvnickým trhákem je také dokument Příběh nekonečných poutníků: Voyager, který je jako v jediném digitáriu v Evropě promítaný ve 3D verzi. A lidé nemíří pouze za brány hvězdárny. Letos v létě desetitisíce Brňanů vyrazilo do parku Kraví hora shlédnout unikátní lunalon připomínající 50. výročí přistání člověka na Měsíci.

„Nebývalý zájem nás natolik překvapil, že v této podívané chceme pokračovat i v příštím roce. K Měsíci tak přibyde minimálně ještě Mars a Země,“ prozradil Jiří Dušek.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 34 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy