Zaručený recept, jak snížit cholesterol. Co je třeba jíst?

Podle vědců stačí přidat do denního jídelníčků dvě jablka a vysoká hladina špatného cholesterolu se sníží. Má to zlepšit průchod cév a snížit riziko mrtvice a infarktu.

Během osmi týdnů lidé s vyšším cholesterolem konzumovali dvě jablka denně. Špatný cholesterol u nich poklesl o 4 %. Vědci tvrdí, že i tato menší změna může mít pozitivní vliv na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Studie byla publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition.

„Studie probíhala zatím jen krátkou dobu. Je velká pravděpodobnost, že se další přínosy jablek na zdraví lidských cév ukážou časem,“ řekl pro Daily Mail Tim Chico, profesor kardiovaskulární medicíny na University of Sheffield.

Jablka jsou velmi bohatým zdrojem rozpuštěné vlákniny, která má celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Dvě jablka obsahují až čtvrtinu doporučené denní dávky vlákniny. Obsahují také speciální druh vlákniny, který podporuje důležité střevní bakterie v produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem. Ty mohou snížit produkci cholesterolu v játrech a také změnit formu žlučových solí, jež také obsahují cholesterol, díky čemuž se z těla začne uvolňovat jeho vyšší množství, informoval server noviny.cz.

Když jíte jablka, konzumujete v nich i přírodní sloučeniny polyfenoly, které mohou snížit hodnoty LDL (špatného) cholesterolu a zároveň zlepšují průchodnost krevních cév. Pro cévy je to velmi důležité, protože vysoká hladina cholesterolu v krvi ucpává tepny a způsobuje jejich ztuhnutí, což může vést k vysokému krevnímu tlaku, který způsobuje vznik infarktu nebo mrtvice.

Související

Více souvisejících

infarkt Ovoce cévy mrtvice srdeční tep srdce zdraví životní styl Lidé

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy