Moderní svatby? Kostely a bílé šaty mizí

Obřad v přírodě nebo stodole, nevěsta spíše ve volnějších vzdušnějších šatech, které nejsou bílé, a s kyticí, v níž nechybí květina z louky - tak nejčastěji vypadá v Česku současná svatba. Trendy se nevyhýbají ani snubním prstýnkům a dortům. Letošní svatební sezonu navíc ovlivňuje kulatý letopočet. ČTK to řekli zástupci firem na veletrhu Svatba, který se dnes a v neděli koná na ostravské Černé louce.

Deník Shopaholičky

Manažerka veletrhu Zuzana Boháčová řekla, že během jeho 12 ročníků je vidět obrovský vývoj hlavně u prstýnků a svatebních šatů. "Před lety byly moderní nadýchané sukně, byla moderní jenom bílá. Dneska jsou to úzké šatičky, krajky a moderní jsou barvy jako červená," řekla.

V přírodě se podle ní nyní koná snad 80 procent svateb. "Nevěsta se vdává na louce v zelených šatech, místo prstýnku mají třeba jenom trávu kolem prstu, nechají si postavit slavobránu ze dřeva, hostinu mají stylem úplně přírodním, dorty nemají s tunami fondánu, ale takzvané nahé dorty, čisté, že jde vidět i nádivka," popsala trendy Boháčová.

Jana Ksiažková z ostravského Svatebního domu Angelika řekla, že se šaty přizpůsobují prostředí, kde se svatba koná, a dnes jsou svatby hodně venku, pod altánkem nebo ve stodolách. "Určitě si nevezmete pod nějaký altánek úplně bohatou róbu. Když slečny mají svatbu venku, chtějí něco jednoduššího," řekla.

Nejvíc ale podle ní letí krajky, luxusní materiály a precizní střihy. "Slečny hodně preferují takový ten bohostyl v jemném provedení, když mají svatby venku. Pořád jsou ale ještě i takové ty bohaté princeznovské šaty s obrovskými sukněmi, dlouhými vlečkami," řekla Ksiažková. "Barvy jsou různé - třeba capuccino, bílá káva, krémová, champagne. Jako novinka hodně vstoupila na náš trh pudrově růžová," dodala.

Jarmila Mátová z havířovského Svatebního salonu Vanessa řekla, že šaty zdaleka nejsou striktně bílé, ale například v odstínech zlatá, ivory, pudr. "Je to všechno volné, vzdušné, nic těžkého, hodně zdobené krajky, zdobené korzety, vršky. Holky vybírají šaty i podle toho, že vědí, že to bude v přírodě a mají v tom být celý den, potom se fotit někde na loukách," řekla Mátová.

Zájem proto roste o odlehčené materiály. "Když víte, že budete mít svatbu na zámku, tak si vyberete honosný model, ale když víte, že to je někde jako party venku, tak jdete do těch lehčích modelů, protože se nechcete převlíkat po dvou hodinách," řekla Mátová.

Pavla Hrabcová z klenotnictví Brilas řekla, že u snubních prstýnků se objevuje trend, že ženich má jiný prsten než nevěsta. "Žena si vezme třeba bílé zlato a pán si vezme ocel. Už to není tak, že musí mít oba stejné," řekla. Trendem jsou i prsteny z jiných materiálů než z tradičního zlata. "Máme titan, ocel, ty jsou velmi žádané pro svoji nízkou cenu. Ne, že by převažovaly nad zlatem, ale jsou velmi oblíbené," řekla Hrabcová. Zlaté prsteny přijdou v průměru na 20.000 korun za pár, u titanu a ocele je to třeba kolem 3500 až 4000 korun.

Kateřina Sobolová z ostravského klenotnictví Verteo řekla, že velice oblíbené je teď růžové zlato. "Zákazníci ho vyhledávají čím dál častěji, a to nejenom ve snubních prstenech, ale i náušnice, klasické prsteny nebo řetízky. Růžové zlato bylo populární třeba v době našich maminek nebo babiček, pak to trochu přestalo a teď je to znova veliký trend," řekla Sobolová.

Stoupá podle ní zájem také o snubní prsteny s netypickými povrchovými úpravami, rytinkami nebo pískováním. "Začalo se i kombinovat dvojí, trojí zlato i netypické tvary. Předtím byl jenom rovný kroužek, teď už jsou i různé vlnky nebo zúžení, třeba spodek máte hrubý a vršek se naopak ztenčuje. Moderní začaly být i dost netypické, někdy extravagantní vzory," řekla Sobolová.

Adéla Musilová, jejíž ateliér Kytky ze srdce se zabývá zakázkovou floristikou, řekla, že na svatbách nyní "frčí" volnost, jednoduchost a hodně přírody. "Občas to malinko vypadá, jako že nevěsta přijde na louku, ráno si bosky na rose sesbírá kytici, vezme si ji a jde se vdát. Ono to tak samozřejmě úplně není, ale ten efekt svateb takový je. Je tam vzduch, je tam volnost," uvedla Musilová.

Už několikátou sezonu podle ní ve svatební floristice vede eukalyptus. "Je voňavý, je krásný, má jinou barvu. Už se nevěsta nebojí i takových trošičku atypických květin, a to třeba dát si bodláčí do svatební kytice. Přestává to být o růžích. Hodně zeleně, hodně větví a některé nevěsty se chtějí vdávat třeba i fakt s křovím, mají takový hodně rozevlátý bohostyl," řekla Musilová.

Běžná svatební sezona podle ní začíná v květnu a naplno jede od června do října. Letos je ale vytíženým i únor, který je jinak na svatby velmi netypickým měsícem. "Čísla tam určitě hrají roli. Mám objednávky na 20. 2. i na 22. 2.," řekla Musilová.

Podle manažerky veletrhu je svatebně extrémně vytížený i tento víkend. "Spolupracujeme i s matrikami a mám informaci, že právě termín 1. 2., 2. 2. 2020 byl dva roky dopředu plný. Novomanželé jsou na čísla a chtějí na prstýncích mít krásné datum. Svatby bývají i přes týden. 20. 2. a 22. 2. to bude obdobné," řekla Boháčová. Dalším exponovaným datem pak bude například 10. říjen.

Deník Shopaholičky

Související

Více souvisejících

Svatby

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

včera

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy