Úřady se od pondělí vrátí k běžnému provozu, který omezily v souvislosti s koronavirovou situací. Fungovat budou ve standardním rozsahu, ale za přísnějších hygienických podmínek, které mimo jiné zahrnují omezení osobního kontaktu na nejnižší možnou úroveň. Nařídilo jim to ministerstvo zdravotnictví.
Ministerstvo vnitra sestavilo pro obecní úřady doporučení, jak postupovat.
Plné fungování úřadů neznamená, že přímo na úřadě musejí být osobně všichni zaměstnanci. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) vyzval lidi k tomu, aby na úřady nechodili osobně, pokud to není nezbytně nutné, a raději využili ke kontaktování úředníků telefon, e-mail nebo datovou schránku.
V každé kanceláři by měl být pokud možno jen jeden úředník. Úřady mají dát lidem možnost dálkového nahlížení do spisů, současně jim však musejí umožnit osobní kontakt v úředních hodinách. V těchto případech budou úředníci a klienti mezi sebou udržovat vzdálenost dvou metrů. Dálkové nahlížení popsalo vnitro tak, že pokud to bude možné, zašle úřad účastníkovi řízení na jeho žádost ze spisu ty dokumenty, které účastník potřebuje.
Úřady také musejí zabránit tomu, aby se lidé shlukovali na chodbách. Pokud jsou v čekací zóně lavičky vedle sebe, sedět bude možné jen na každé druhé. Ke vstupu do budovy i do klientských zón mají úřady umístit stojany s dezinfekcí.
"Nutností je použití ochranných prostředků na ústa a nos, pravidelná dezinfekce klik, tlačítek výtahů nebo zábradlí," připomnělo vnitro. Sejmutí ochrany obličeje bude přípustné při fotografování nebo v případech, kdy je nutné člověka identifikovat.
Pokud úřad nemá podatelnu v přízemí, je podle ministerstva vhodné, aby přebíral žádosti u vchodu, a minimalizoval tak pohyb veřejnosti po budově. Vnitro úřadům také doporučilo vytvořit rezervační a objednávkový systém a vyčlenit pro tyto případy část přepážek. Pro žádosti, u nichž není nutné potvrzení o přijetí, ministerstvo poradilo zřídit schránky.
Vnitro také úřady upozornilo, aby o přijatých opatřeních přehledně informovaly na webu. Pokud to velikost úřadu vyžaduje, je podle ministerstva vhodné zřídit infolinku pro styk s veřejností a rozmístit v úředních budovách informační a směrové cedule.
Ministerstvo uzavřelo, že konkrétní opatření budou vždy závislá na místních podmínkách jednotlivých obecních úřadů, například na jejich technických a organizačních možnostech. Úředníci proto mají doporučení vnímat jako "inspirativní možnosti".
Související
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
"Život jsem nezvládl, jsem na konci." Úředník Šeps spáchal sebevraždu a varoval před workoholismem
úřady , Jan Hamáček , veřejná správa , Ministerstvo vnitra , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 2 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera