Tvrdohlavost, skákání do řeči, odsouvání povinností nebo nezáživnost na sebe ve studentské prezidentské debatě Zavolíme? prozradila pětice uchazečů o post hlavy státu. Studenty na kandidátech zajímalo, jak by chtěli odstranit rozdělenou společnost, co by dělali s nedostatky ve školství, jak by reprezentovali Česko v zahraničí nebo jaký mají názor na legalizaci marihuany.
Debaty vysílané on-line se zúčastnila pětice kandidátů, a to Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula. Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš se omluvil z pracovních důvodů. Babiš se nechce účastnit minimálně do konce roku žádných debat.
Témata, ke kterým se kandidáti během debaty vyjadřovali, vzešla z průzkumu mezi 800 studenty. Mluvili proto například o zahraniční politice, životním prostředí nebo vztahu k menšinám.
Účastníci debaty se shodli třeba na potřebě vyrovnat práva homosexuálních párů, většina by pro ně uzákonila manželství. Pro vyrovnání práv se vyslovil i Fischer, manželství je ale podle něj vztahem mezi mužem a ženou. Vztahu mezi homosexuály by proto manželství neříkal.
Nerudová v dalších odpovědích kritizovala vládu za pomoc lidem v energetické krizi, tzv. deštník proti drahotě podle ní kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) otevřel příliš pozdě. Pavel v souvislosti s řešením dopadů klimatických změn poukázal na to, že se podle něj společnost příliš orientuje na jednotlivé cíle, například elektromobilitu nebo vysazování stromů, problematiku ale neřeší v celém řetězu důsledků.
Hilšer studenty vyzval, aby zkoumali, kdo stojí za kandidáty a jaké mají pozadí. Pokud například podle něj bude premiérem nebo prezidentem Babiš, bude prosazovat svůj zájem v zemědělství a nebude se věnovat tomu, že nadměrně užívaná hnojiva poškozují půdu. Středula by jako prezident bojoval proti rozdělení společnosti mimo jiné tím, že by ve vybraných regionech vytvořil kancelář prezidenta, na kterou by se lidé mohli obracet se svými starostmi či připomínkami.
Jeden ze studentských dotazů se zajímal o záporné stránky kandidátů. Fischer na sebe prozradil, že o sobě občas hodně pochybuje a klade si hodně otázek, nestíhá v poslední době také sportovat. Hilšer nemá rád ananas, skáče do řeči, je tvrdohlavý, na stole má nepořádek a někdy odsouvá splnění úkolů na nejzazší termíny. Nerudová přiznala, že často skáče do řeči a po otevření sní celou čokoládu. Pavel připustil, že někdy působí jako "nezáživný suchar", je to podle něj vážností témat, kterými se zabývá a o kterých mluví, v soukromí takový není, řekl. Dodal, že občas věci dělá na poslední chvíli. Středula poukázal na to, že se na veřejných vystoupeních neusmívá, i on to zdůvodnil vážností témat, kterým se jako odborový předák věnuje. Za své negativum označil přílišnou pracovitost, kvůli které přišel již dvakrát o rodinu. Přiznal také, že má velmi rád víno.
Projekt studentské debaty je výsledkem partnerství Studentského parlamentu Plzeňského kraje s dalšími regionálními studentskými samosprávami z celé republiky. Debatu připravili studenti a byla cílená na generaci nejmladších a budoucích voličů. Vysílala se z areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze.
Související
Neuspěl Karel Janeček ani jiní stěžovatelé. ÚS ukončil přezkum prezidentských voleb
Senátor Fischer zaplatil pokutu za chyby v prezidentské kampani
prezidentské volby 2023 , Danuše Nerudová , Petr Pavel , Pavel Fischer , Marek Hilšer , Josef Středula
Aktuálně se děje
před 45 minutami
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák