Praha – Ministr financí Andrej Babiš nevyslyšet ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Ten po něm chtěl navíc tři miliardy ze státního rozpočtu, dostane ale jen několik set milionů. Šéf zdravotnictví se proto chce ještě obrátit na vládu.
„Naše optimální představa byla navýšení o celkem tři miliardy korun. V současnosti tam máme něco přes 600 milionů, čili je to asi 2,5 miliardové navýšení," upřesnil ministr své požadavky. Němeček totiž už dříve Babiše neuspěl s požadavkem na výši plateb za státní pojištěnce, místo požadovaných 4,3 miliardy korun se platby od ledna zvednou o 1,8 miliardy Kč.
Podle Babiše není na takové navýšení v rozpočtu aktuálně dost peněz. Navíc si je jistý, že ve zdravotnictví je peněz dost. „Ale stále si myslím, že ve zdravotnictví jsou ještě rezervy a zdroje se najdou," uvedl šéf státní kasy.
Němeček se se svým požadavkem obrátí ještě na vládu při jednání o státním rozpočtu. Státní nemocnice, do nichž by se mělo investovat, podle něj v minulosti trpěly právě nedostatkem peněz na tyto účely. "Jde o to, aby se z této situace dostaly a třeba tady v Praze nezačaly pacientům padat na hlavu," poznamenal Němeček.
Podle aktuálních dat letos rezort zdravotnictví pracuje s rozpočtem 6,481 miliardy Kč, příští rok by to mělo být jen 5,697 miliardy. V těchto částkách ale nejsou zahrnuty evropské dotace. Většina peněz zdravotnictví je ze zdravotního pojištění. Pojišťovny letos mají na péči 250 miliard korun, s nárůstem výběru pojistného výdaje na péči mohou příští rok stoupnout.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , Svatopluk Němeček , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
Poslední březnový víkend přinese oproti tomu probíhajícímu chladnější a nevlídnější počasí. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Maximální teploty se ani nepřiblíží dvouciferným hodnotám.
Zdroj: Jan Hrabě