Praha - Do tří let by platy ve zdravotnictví měly stoupnout o třetinu, každý rok o deset procent. K tomu dnes vyzvaly odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti, podle kterých by do zdravotnictví mělo přitéct více peněz.
Na dnešním jednání s ministrem Svatoplukem Němečkem (ČSSD) zdravotníci podpořili návrh na růst odvodů státu, který by každý rok resortu přinesl deset miliard korun.
Mluvčí krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů Petr Fiala novinářům řekl, že hejtmani a ředitelé nemocnic by měli garantovat pracovníkům ve zdravotnictví, že peníze, které přijdou navíc, využijí na platy a nábor dalších pracovníků v personálně oslabených nemocnicích. V registru České lékařské komory je 41.700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí.
Zdravotnická zařízení hledají prostřednictvím inzerátů asi tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin. Chybí také sestry, které kvůli nízkým platům hledají práci v zahraničí nebo j jiných oborech.
Bez navýšení financování na skokové navýšení platů nebude mít brzy podle odborů kdo pacienty léčit. Poukázaly na to, že už teď se kvůli nedostatku personálu řada oddělení slučuje nebo i zavírá. Hrozí prý, že brzy budou muset zavírat celé nemocnice.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je zdravotnictví katastrofálně podfinancováno, lékaři a sestry z nemocnic odcházejí a komora už není schopna garantovat kvalitu péče, jak by ze zákona měla. Peníze do resortu by vedle zvýšených odvodů státu měla přinést například i zdravotní daň na tabák a alkohol, sjednotit by se měly odměny ve státních a soukromých nemocnicích.
Podle Němečka jsou tyto informace silným apelem na vládu. Do tří týdnů chce vládě předložit návrh na navýšení plateb státu. Připraví také dlouhodobý plán stabilizace zdravotnictví.
Návrh na navýšení plateb státu za děti, důchodce či nezaměstnané pro rok 2017 musí ministr předložit co nejdřív, aby o něm vláda do konce června rozhodla. K připomínkám ho dá do tří týdnů. Konkrétní navýšení měsíční platby za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, která je nyní 870 korun, ministr neupřesnil.
Zdravotním pojišťovnám bude podle jejich propočtů chybět příští rok na úhradu péče pět až šest miliard, a to i přesto, že s poklesem nezaměstnanosti a růstem platů vyberou o devět miliard víc než letos, kdy hospodaří s 250 miliardami korun.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , Vláda ČR , Svatopluk Němeček
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 1 hodinou
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 2 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC.
Zdroj: Lucie Podzimková