Praha - O nedostupnosti léků, zdravotnických zákonech a financování lékáren a zubařských praxí chtějí ve středu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) jednat prezident České stomatologické komory Pavel Chrz a prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.
Komory uvedly, že o schůzku požádaly kvůli dlouhodobému upřednostňování finančních požadavků lůžkových zařízení na úkor soukromých ambulancí a veřejných lékáren.
"V rámci nutného navýšení financování zdravotnictví nesmí být opomíjena lékárenská a stomatologická péče," napsaly ve společné tiskové zprávě. Soukromé veřejné lékárny a zubařské praxe jsou podle nich zejména ve venkovských oblastech podfinancované a v posledních letech tak zde kvůli ekonomickým problémům značně ubylo zdravotnických profesionálů.
Zástupci zubařů a lékárníků by s premiérem rádi jednali o požadavku na zvýšení mezd nejen v nemocnicích, ale v celém zdravotnictví, včetně soukromé sféry. Lékárníci by navíc rádi prosadili změnu v odměňování lékáren, dosavadní obchodní marži by měla doplnit pevná částka jako odměna za práci lékárníka.
13. ledna 2026 11:03
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Související
Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení
Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena
Lékárny , zubaři , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 53 minutami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 1 hodinou
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 2 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 3 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 3 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 4 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 5 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 5 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 6 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 7 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 7 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 8 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
Po roce si zopakovaly souboj o bronz se Švédskem a po roce z toho bronz opravdu byl. České hokejistky do 18 let se krátce po vstupu do nového roku 2026 postaraly o další medaili ze světového šampionátu pro český hokej. Připomeňme, že úplně v úvodu nového roku si pro stříbro ve své věkové kategorii stihli dojít na mistrovství světa hokejisté do 20 let. Nyní tedy na ně navázala děvčata do 18 let poté, co Švédky dokázaly porazit 4:3.
Zdroj: David Holub