Praha - Záchranáři v minulých dnech upozornili na to, že ministerstvo zdravotnictví nechce proplácet zásahy, které se konaly mimo provozní dobu – i když byly oprávněné. Rezort teď změnil názor a uvedl, že je hradit bude.
Na facebooku o tom informoval ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). „Lidsky naprosto rozumím nezbytnosti korigovat ne zcela optimálně nasmlouvané časy, kdy jsou lety propláceny. Proto jsme intenzivně hledali cestu v mezích platné legislativy, jak tento problém vyřešit, a toto se nakonec naštěstí podařilo. V rámci stávajících kontraktů budeme hradit i oprávněné vzlety, které nastanou před i po původně pevně stanovené době. Snahou je nepochybně zabezpečit maximální dostupnost péče v co nejkratší době," uvedl.
Náměstek Roman Prymula dodal, že je možné navýšit stávající kontrakt. „Naštěstí se ukázalo, že počet letů, které jsou mimo oficiálně deklarované a vysoutěžené hodiny, je natolik nízký, že se vejde do desetiprocentního navýšení. Kontrakt je tedy možné navýšit a my jsme schopni proplatit všechny lety mimo deklarované hodiny," řekl Českému rozhlasu Prymula. Ministerstvo tak podle něj zaplatí i zpětně všechny podobné letošní lety.
Jeden z provozovatelů letecké záchranné služby, firma DSA, v úterý upozornila na několik případů, kdy ministerstvo odmítlo uhradit náklady spojené se zásahem, protože byly zahájeny před nebo po době pohotovosti. Záchranáři přitom vzlétli na žádost operačního střediska. Šlo mimo jiné o lety k dítěti v bezvědomí nebo k pacientovi se zástavou srdce, který se nacházel v horské lokalitě u Špindlerova Mlýna. V prvním případě vrtulník vzlétl minutu před oficiální provozní dobou.
Doba, po kterou letečtí záchranáři drží na stanovišti pohotovost, začíná vždy v 07:00 a končí mezi 16:00 a 21:00 v závislosti na ročním období. V této době je může krajská záchranná služba požádat o vzlet. Týká se to základen v Liberci, Hradci Králové, Olomouci, Jihlavě a Ústí nad Labem. Mimo tuto dobu zasahují vrtulníky ze základen v Praze, Brně, Plzni a Ostravě, kde platí nepřetržitý provoz. Z Bechyně se nyní létá v denním režimu, od 1. července by měl být provoz rovněž nepřetržitý.
Související
Neuvěřitelné nasazení záchranářů. Za třináct minut řešili čtyři vážné případy
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Záchranná služba , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 24 minutami
Na Letné začala demonstrace Milionu chvilek. Dorazily davy lidí
před 1 hodinou
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
před 2 hodinami
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
před 2 hodinami
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
před 3 hodinami
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
před 4 hodinami
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
před 5 hodinami
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
před 5 hodinami
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 6 hodinami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 7 hodinami
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 8 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
včera
Trump neví, s kým z Íránu mluvit. Američanům se prý daří extrémně dobře
včera
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
včera
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
včera
Zemřel legendární akční herec Chuck Norris
včera
Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO
Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná.
Zdroj: Lucie Podzimková