Medikům chybí živí pacienti, na výuku chodí i do nefakultních nemocnic

Praha - Zástupci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dnes upozornili na velký problém. Studenti medicíny nemají při výuce dostatek živých pacientů, nahrazují je trenažéry i virtuální modely. Lidé totiž tráví v nemocnicích méně času, je méně lůžek a více péče se zvládne v ambulancích.

Kromě fakultních nemocnic tak medici své praxe mají i v soukromých zařízeních.  "Dosud bylo běžné, že fakulty spolupracovaly výhradně s fakultními nemocnicemi. Narážíme na to, že medicína se musí vyučovat kontaktně a zajišťovat pro mediky co nejvíc praxe," řekl děkan fakulty Aleksi Šedo. To ale znesnadňuje méně dní hospitalizací. Někteří pacienti navíc s tím, aby u jejich léčby asistovali studenti, nesouhlasí.

Praxe s pacienty mají studenti podle proděkana pro klinickou pedagogiku Tomáše Hanuše od 4. ročníku. "Nejsme schopni nabídnou našim medikům portfolio nemocných tak, jak bychom si přáli," uvedl. Problematické je najít pro studenty dětské pacienty nebo je dostat k pacientům s intenzivní péčí, kde jsou i hygienické a technické bariéry.

Studenti se učí i na trenažérech nebo virtuálních modelech. "Je to celosvětový trend. Umožňují namodelovat onemocnění, které potřebujete, ve stadiu, které potřebujete," řekl Šedo. Medik musí ukázat, jak komunikuje s pacientem i se zdravotnickým personálem. K tomu se využívají i herci.

Osobní kontakt s nemocným je ale podle Hanuše nenahraditelný. "Je důležité, aby student přišel do kontaktu i s akutním pacientem, kde je kontakt obtížný. Musí se komunikovat i s jeho okolím, rodinou, kteří chtějí vědět více o svém blízkém. To jsou různé souvislosti, které patří do klinické výuky," dodal.

V posledních letech si studenti začali vybírat i soukromé nemocnice zdravotnické skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Fakulta s ní proto dnes uzavřela memorandum o spolupráci. Agel podle místopředsedy představenstva Jána Dudry provozuje 12 nemocnic v Česku a deset na Slovensku. Celkem ošetří ročně asi tři miliony ambulantních pacientů a má asi 200.000 hospitalizací. V nemocnicích skupiny bylo provedeno kolem 40.000 operací a narodilo se v nich 13.000 dětí.

Související

Více souvisejících

Zdravotnictví nemocnice lékaři Univerzita Karlova Agel studenti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy