Zůstane pacient bez léku, který akutně potřebuje? Lékárny děsí výpadek e-receptu

Praha - Lékárny v době výpadků centrálního úložiště e-receptu podle České lékárnické komory (ČLnK) nemohou vydávat léky, uvedla komora v tiskové zprávě. Podle ministerstva zdravotnictví mají v případě výpadku kontaktovat lékaře, který recept předepsal, aby napsal nově papírový. Povinnost evidovat všechny vydané recepty elektronicky mají lékaři od letošního ledna. Na elektronický recept se k 5. září vydalo přes 46 milionů položek.

V případě výpadku centrálního úložiště může lékárník vydat lék na formulář listinného receptu, ale ne na papírovou průvodku vytištěnou k e-receptu. "Pokud lékárník zjistí, že je stav akutní a léky potřebuje vydat okamžitě, ale má e-recept, může se telefonicky domluvit s lékařem a zajistit pro tohoto pacienta recept v listinné podobě," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Pacient může recept na léky dostat od lékaře ve formě vytištěného papíru, e-mailem nebo SMS zprávou. V ní ale dostane jen dvanáctimístný kód, který lékárník načte, nikoliv údaje o tom, jaký lék má vydat. Ty získá až z centrálního úložiště receptů, kam kód zadá. Podle Štěpanyové jsou SMS zprávy okrajovou variantou předání. V srpnu bylo receptů v SMS odesláno asi 300.000 z celkem 4,4 milionu e-receptů.

Úložiště provozované Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) bylo mimo provoz asi půl hodiny ve středu dopoledne, podle ředitelky Ireny Storové šlo o mimořádný bezpečnostní test. Podle komory musí pacienti v případě výpadku čekat na svůj lék do doby, než systém naskočí. "Pacientům ve frontě v lékárně jsme nemohli jejich léky ani vydat, ani sdělit, jak dlouho takové testování potrvá, a zda se tedy ke svým lékům v ten samý den vůbec dostanou, protože jsme to od SÚKL nevěděli," uvedla mluvčí komory Michaela Bažantová.

Podle SÚKL ale informace o výpadku dostupné byly. Na webu E-preskripce je v barvách semaforu znázorněno, jestli systém funguje. "Informace o problémech či plánované údržbě obsahuje i časové údaje a zprávy o řešení potíží. V případě, že je vše v pořádku, na pravé straně hlavní stránky se objevuje zelený vykřičník sloužící jako odkaz, pod kterým lze dohledat všechny situace, které nastaly v minulosti," vysvětlila mluvčí SÚKL Hana Šindelářová.

Podle ministerstva systém dále rozesílá e-maily všem klíčovým uživatelům systému včetně profesních komor a velkých nemocnic. "Kdokoliv z pacientů, lékárníků či lékařů se mohl obrátit na infolinku SÚKL. Ta zaznamenala jen 45 hovorů," dodala Štěpanyová.

Lékař může recept při výpadku centrálního úložiště předepsat na papírový formulář. Lékárníci žádají, aby také oni měli možnost lék při výpadku vydat, pokud mají informaci, jaké léky doktor pacientovi předepsal. "O podmínkách krizového výdeje léků na e-recept pro případ výpadku chce komora jednat společně s lékaři, ministerstvem a zdravotními pojišťovnami. Zároveň ČLnK aktuálně zjišťuje možnosti krizového výdeje v ostatních zemích," sdělil ČTK prezident ČLnK Lubomír Chudoba

Středeční výpadek centrálního úložiště podle SÚKL trval 23 minut, podle komory 35 minut. "Jednalo se o nejvíce exponovanou část dne, pacientům proto nemohly být vydány léky na tisíce e-receptů," dodal Chudoba.

Ředitelka SÚKL na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví uvedla, že výpadek způsobil předem neohlášený bezpečnostní test, který měl simulovat hackerský útok. Zkoušky, o kterých nevěděli ani zaměstnanci ústavu, byly podle ní úspěšné.

V předchozích dnech podle komory úložiště špatně převádělo odkazy z internetu zasílané v SMS na QR kódy. Tuto novinku SÚKL zavedl od začátku září. Podle komory se kódy zobrazovaly jako jiné léky pro jiné pacienty. Storová odmítla, že by došlo k záměně léků, problémy už podle ní byly odstraněny.

Elektronické recepty jsou povinné od začátku letošního roku, část lékařů ale stále píše recepty papírové. Letos jim to umožnila výjimka ministerstva, které SÚKL instruovalo, že do konce roku prozatím nemá dávat pokuty. Mohou být až dva miliony korun. Od roku 2019 přibude v systému takzvaný lékový záznam, který lékaři umožní vidět, jaké léky předepsali pacientovi jeho další kolegové.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Česká lékarnická komora Lékárny e-recepty Zdravotnictví súkl

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy