Asociace pendlerů se brání před nařčením, že pendleři jsou zdrojem nákazy

Pendleři vyjíždějící denně za prací do Německa se dnes ostře ohradili proti vyjádřením některých politických špiček, že jsou zdrojem nákazy příhraničních oblastí ČR a zdrojem přenosu mutace nemoci covid -19 do Česka. Stigmatizovat pendlery jako zdroj nákazy je nadmíru nezodpovědné, uvedla dnes v prohlášení Asociace pendlerů ČR. Požaduje konkrétní data nebo veřejnou omluvu politiků.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Toto vyjádření pana poslance a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa a prohlášení pana ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) považuji za nehoráznost ke spoluobčanům ČR, kterým v příhraničních oblastech mnohdy na uživení rodin nic jiného než vyjíždět do zahraničí nezbývá," uvedla předsedkyně asociace Zuzana Vintrová. Podle ní nebyla předložena žádná konkrétní data, které by opravňovala k tomuto tvrzení.

Vintrová připomněla, že za prací vyjíždí kolem 100.000 občanů ČR, kteří zabezpečují život až 300.000 členů svých rodin. "Proto je v zájmu ČR udržet pendlery v práci a zabezpečit, aby nedošlo k narušení ekonomických podmínek v příhraničních regionech," uvedla.

Pendleři jsou podle Vintrové v tuto chvíli jedni z nejtestovanějších obyvatel ČR, dodržují nařízení vlády nošením roušek FFP 2 a jezdí ve vozech po dvou. V Sasku je testují dvakrát týdně, v Bavorsku každé dva dny. "Na rozdíl od jejich kolegů v práci, kteří v Německu testováni v hojném počtu dodnes nejsou a když my jsme roušky nosili, tak oni se nám smáli, co to na těch ústech máme," uvedla. Pokud je český pendler pozitivní, je ihned poslán k lékaři a do karantény.

Vintrová proto požaduje pro pendlery veřejnou omluvu obou politiků a od ministerstva zdravotnictví zveřejnit jasná data o tom, kolik pendlerů bylo od počátku testování pozitivních a kolik negativních. "Požaduji také, aby byla tabulka k mínění obyvatel rozčleněna na viry covid-19 a mutace tohoto viru," uvedla. Dále žádá vyjádření ministra zdravotnictví k zaplněným horským střediskům občany ČR, kteří nejsou pod kontrolou a bez roušek a navštěvují v hojných počtech příhraničí.

"Spolu s tím ho vyzývám urychleně reagovat na návrh asociace ihned zřídit testovací stany přímo u hranic, iniciovat zpřísnění kontrol přechodů do ČR a důsledné vymáhání porušování vládních nařízení ve vnitrozemí ČR, která jsou tolerována a přehlížena," uvedla Vintrová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama