Blatný končí. O důvodech mluvit nechtěl, pochybení si není vědom

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci potvrdil, že končí ve funkci. Jmenování nového ministra se na Pražském hradě uskuteční dnes v 11:30. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti neuvedl. Novým ministrem se má stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Jan Blatný
doporučujeme

Blatný novinářům řekl, že prezident Miloš Zeman ho na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) z funkce odvolal. Uvedl, že své odvolání chápe jako politické rozhodnutí, na které měl Babiš právo.

"Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl. Babišův krok se podle něj dá interpretovat tak, že podle premiéra je už země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

O odvolání se Blatný dozvěděl v úterý večer od Babiše, který ho pozval na osobní schůzku. "Důvody vám asi sdělí sám premiér. Rozhovor, který jsme měli, byl o vzájemné možnosti spolupráce a politických otázkách. Dál se vyjadřovat nechci," uvedl. Po úterním jednání vlády před 19:00 Blatný řekl, že o jeho výměně, o které spekulovala celý den média, se na několika jednáních s Babišem do té doby nehovořilo. Na záležitost se sám neptal.

Blatný nechtěl komentovat, zda končí na přání prezidenta. "Protože tuto informaci nemám," uvedl. Zeman zhruba před měsícem řekl, že by Blatný měl odejít kvůli názoru na ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Odmítáním látky podle něj nese odpovědnost za úmrtí lidí v Česku. Blatný trvá na tom, že ruská očkovací látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Babiš poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19. "Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují. Podobně je to i s léky proti covidu," řekl dnes Blatný. Doplnil, že u léku si musí být jist, že nejen pomůže, ale také neublíží.

Dětský hematolog Blatný byl ministrem v Babišově vládě od loňského 29. října, kdy se stal třetím ministrem zdravotnictví v krátké době. Nejdříve v září rezignoval Adam Vojtěch (ANO). Jeho nástupce Roman Prymula (za ANO) skončil zhruba po měsíci poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která musela být kvůli vládním opatřením uzavřená.

Občany Blatný vyzval, aby nadále v boji proti covidu-19 respektovali vládu i nové vedení ministerstva. "Ať už bude v jeho čele kdokoliv, teď to potřebujeme. Jsme sice z nejhoršího venku, ale pořád je to velmi závažná situace. Potřebujeme, abychom všichni táhli za jeden provaz," uvedl. Proto od něj nelze čekat negativní komentáře k ministerstvům, vládě nebo prezidentovi, doplnil.

Vstupu do vlády ANO a ČSSD nelituje. "Jinde bych takovou zkušenost určitě nezískal. Určitě toho nelituji a je to něco, co považuji sám pro sebe za přínos," uzavřel.

Nejsem si vědom pochybení, rozvolňovat je třeba opatrně, uvedl Blatný

Odcházející ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si není vědom žádných pochybení. Rozhodoval se na podkladě odborných analýz a konzultoval s odborníky, řekl dnes novinářům.

"Jsme sice z nejhoršího venku, ale situace je stále velmi závažná a je třeba, abychom táhli za jeden provaz," řekl Blatný. Věří, že bude brzy zveřejněn nový systém pro uvolňování protiepidemických opatření, který nahradí do února používané rizikové skóre PES. Rozvolňování by podle něho mělo být opatrné. Vyhráno bude v létě, kdy bude proočkováno 70 procent populace, pokud budou přicházet vakcíny v objednaných počtech, řekl.

Zopakoval také, že by postupoval on i celá vláda zřejmě jinak před loňskými Vánoci, pokud by věděl, že je v populaci už hojně rozšířená nakažlivější britská varianta viru. Před svátky se znovu otevřely restaurace nebo všechny obchody, v lednu se pak zvedla největší vlna epidemie.

"Myslel jsem, že se mi více podaří společnost spojit. Tam vidím ještě jisté rezervy, ale třeba se to podaří tomu, kdo přijde po mně," řekl Blatný. Na dotaz, jestli mu těch pět měsíců na ministerském postu za to stálo, řekl, že určitě a že toho nelituje. "Je to něco, co považuji i pro sebe za přínos," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama