Blatný končí. O důvodech mluvit nechtěl, pochybení si není vědom

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes na tiskové konferenci potvrdil, že končí ve funkci. Jmenování nového ministra se na Pražském hradě uskuteční dnes v 11:30. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti neuvedl. Novým ministrem se má stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Jan Blatný

Blatný novinářům řekl, že prezident Miloš Zeman ho na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) z funkce odvolal. Uvedl, že své odvolání chápe jako politické rozhodnutí, na které měl Babiš právo.

"Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl. Babišův krok se podle něj dá interpretovat tak, že podle premiéra je už země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

O odvolání se Blatný dozvěděl v úterý večer od Babiše, který ho pozval na osobní schůzku. "Důvody vám asi sdělí sám premiér. Rozhovor, který jsme měli, byl o vzájemné možnosti spolupráce a politických otázkách. Dál se vyjadřovat nechci," uvedl. Po úterním jednání vlády před 19:00 Blatný řekl, že o jeho výměně, o které spekulovala celý den média, se na několika jednáních s Babišem do té doby nehovořilo. Na záležitost se sám neptal.

Blatný nechtěl komentovat, zda končí na přání prezidenta. "Protože tuto informaci nemám," uvedl. Zeman zhruba před měsícem řekl, že by Blatný měl odejít kvůli názoru na ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Odmítáním látky podle něj nese odpovědnost za úmrtí lidí v Česku. Blatný trvá na tom, že ruská očkovací látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Babiš poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19. "Celou dobu jsem si stál za používáním pouze schválených vakcín. Jen tak mohu lidem zaručit, že jsou pro ně bezpečné, vyzkoušené a že opravdu fungují. Podobně je to i s léky proti covidu," řekl dnes Blatný. Doplnil, že u léku si musí být jist, že nejen pomůže, ale také neublíží.

Dětský hematolog Blatný byl ministrem v Babišově vládě od loňského 29. října, kdy se stal třetím ministrem zdravotnictví v krátké době. Nejdříve v září rezignoval Adam Vojtěch (ANO). Jeho nástupce Roman Prymula (za ANO) skončil zhruba po měsíci poté, co se v médiích objevily fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci, která musela být kvůli vládním opatřením uzavřená.

Občany Blatný vyzval, aby nadále v boji proti covidu-19 respektovali vládu i nové vedení ministerstva. "Ať už bude v jeho čele kdokoliv, teď to potřebujeme. Jsme sice z nejhoršího venku, ale pořád je to velmi závažná situace. Potřebujeme, abychom všichni táhli za jeden provaz," uvedl. Proto od něj nelze čekat negativní komentáře k ministerstvům, vládě nebo prezidentovi, doplnil.

Vstupu do vlády ANO a ČSSD nelituje. "Jinde bych takovou zkušenost určitě nezískal. Určitě toho nelituji a je to něco, co považuji sám pro sebe za přínos," uzavřel.

Nejsem si vědom pochybení, rozvolňovat je třeba opatrně, uvedl Blatný

Odcházející ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) si není vědom žádných pochybení. Rozhodoval se na podkladě odborných analýz a konzultoval s odborníky, řekl dnes novinářům.

"Jsme sice z nejhoršího venku, ale situace je stále velmi závažná a je třeba, abychom táhli za jeden provaz," řekl Blatný. Věří, že bude brzy zveřejněn nový systém pro uvolňování protiepidemických opatření, který nahradí do února používané rizikové skóre PES. Rozvolňování by podle něho mělo být opatrné. Vyhráno bude v létě, kdy bude proočkováno 70 procent populace, pokud budou přicházet vakcíny v objednaných počtech, řekl.

Zopakoval také, že by postupoval on i celá vláda zřejmě jinak před loňskými Vánoci, pokud by věděl, že je v populaci už hojně rozšířená nakažlivější britská varianta viru. Před svátky se znovu otevřely restaurace nebo všechny obchody, v lednu se pak zvedla největší vlna epidemie.

"Myslel jsem, že se mi více podaří společnost spojit. Tam vidím ještě jisté rezervy, ale třeba se to podaří tomu, kdo přijde po mně," řekl Blatný. Na dotaz, jestli mu těch pět měsíců na ministerském postu za to stálo, řekl, že určitě a že toho nelituje. "Je to něco, co považuji i pro sebe za přínos," dodal.

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

20.06.2021 13:05 Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez…

Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala…

20.06.2021 10:22 Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny…

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

Související:

Právě se děje