Blatný: V postižených regionech je britská mutace až v 80 procent

V nejpostiženějších regionech se nakažlivější britská mutace koronaviru vyskytuje ve zhruba 80 procentech pozitivních vzorků. Celostátně ji odborníci evidují asi ve 40 procentech. Vyplývá to z dat ke konci minulého týdne, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Více se mutace šíří v Čechách než na Moravě a ve Slezsku.

Jan Blatný
doporučujeme

"Ke konci minulého týdne to bylo opravdu tak, že nad celou republikou jsme se pohybovali zhruba kolem 40 procent a v těch nejvytíženějších krajích nebo okresech se přítomnost této mutace blížila až 80 procentům z pozitivních vzorků," řekl Blatný.

Nejvíce informací má ministerstvo z PCR testů, které jsou schopny při analýze s asi 80procentní pravděpodobností odlišit jednotlivé mutace koronaviru. Tuto metodu používá velká část laboratoří v celé ČR, denně tedy jde o tisíce až desetitisíce výsledků.

Potvrdit mutaci umí také takzvaná sekvenace, což je podrobná genetická analýza viru. Tuto metodu dělá Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu a několik akademických laboratoří, které mohou týdně analyzovat asi 200 vzorků.

Právě kvůli britské mutaci se nyní nákaza koronavirem v Česku více šíří, i když platí stejná restriktivní opatření. Blatný dnes také řekl, že během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. V uzavřených okresech pak nebude od pondělí možné otevřít obchody nebo vrátit od 1. března další skupiny žáků do škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Je třeba zjistit, jak proti mutacím chrání vakcíny, tvrdí imunolog

28.02.2021 07:59 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama