Češi se nyní obávají omezení péče o necovidové pacienty

V souvislosti s epidemií koronaviru se Češi aktuálně nejvíc obávají omezení zdravotní péče pro pacienty s jinými nemocemi než covid-19. V únorovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyjádřilo takové obavy 85 procent lidí.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Oproti poslednímu dotazování loni v prosinci je to o 13 procentních bodů více. Přes čtyři pětiny respondentů se také obávají zhoršení ekonomické situace v Česku a starosti si dělají o zdraví svých blízkých. Nejvýrazněji, o 20 procentních bodů, vzrostly oproti prosinci obavy občanů z nedostatečné kapacity nemocnic, čehož se v únoru obávaly více než dvě třetiny obyvatel.

Zhoršení ekonomické situace ve světě a v Evropské unii se bojí zhruba dvě třetiny lidí. Více než polovina obyvatel se obává o své vlastní zdraví a o něco méně než polovina zhoršení ekonomické situace vlastní domácnosti. Nejméně pak vyvolává obavy možnost zhroucení zásobování například potravinami a léky, i přesto se ale této situace obávají téměř tři desetiny společnosti, uvedlo CVVM.

Autoři průzkumu také zjišťovali, jak se lidé orientují ve čtyřech oblastech spojených s koronavirem. Nejlépe se podle CVVM vyznají ve způsobech, jak se lze před nákazou chránit. Dobře se v nich orientují téměř dvě pětiny občanů. O aktuálním výskytu a šíření koronaviru v Česku je podle vlastního mínění dobře informovaná více než polovina občanů. V omezeních, které zavádí česká vláda v souvislosti s epidemií, se dobře orientují jen o málo více než dvě pětiny a nejhůře se občané orientují v ekonomické podpoře, kterou vláda poskytuje. Dobrou orientaci v informacích o této podpoře uvedla přibližně čtvrtina občanů.

Závěr průzkumu byl věnovaný skupině výroků, které podle CVVM oscilují od kritického pohledu na různé aspekty současné pandemie až po zřejmé teorie spiknutí. Nejvíce rozšířený z nich je, že v Česku je nedostatek vakcín proti onemocnění covid-19 kvůli Evropské unii, když s ním souhlasí více než dvě pětiny občanů. S konspiračně laděným výrokem, že koronavirus byl rozšířen záměrně, souhlasí téměř dvě pětiny dospělé české populace. Přibližně třetina souhlasí s tvrzením, že očkování proti onemocnění covid-19 je nebezpečné, protože vakcína byla vyvíjena příliš rychle.

"Nejméně by pak česká veřejnost souhlasila s absurdně znějící, přesto však skutečně vytvořenou a zdokumentovanou konspirační teorií, a to že ve vakcíně proti onemocnění covid-19 je obsažen tajný čip, který odesílá informace o očkovaném, s čím by souhlasilo minimum (šest procent) české veřejnosti," uvedlo CVVM.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama