Česko by potřebovalo 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu. Vývoj látky AZD1222 je slibný

Česko by podle aktuálních propočtů potřebovalo zhruba 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. V případě její distribuce je nutné jít cestou preference rizikových skupin - seniorů, pacientů s nějakými dalšími onemocněními, zdravotníků či sociálních pracovníků. Novinářům to před dnešním jednáním vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vakcína zatím nebyla definitivně vyvinuta.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na evropské úrovni je podepsána dohoda, že centrální nákup vakcíny případně bude zajišťovat Evropská unie, stejně jako distribuci mezi jednotlivé státy. "Česká republika je v tomto směru malý hráč a velké nadnárodní firmy budou preferovat komunikaci s jedním subjektem," uvedl ministr. Vojtěch zároveň jednal se dvěma společnostmi AstraZeneca a Pfizer, které vyvíjí vakcínu.

Zástupci firmy AstraZeneca mu potvrdili, že by Česká republika dostala určitý podíl vakcíny podle počtu obyvatel. Výsledky její testované vakcíny zveřejnil nedávno odborný časopis The Lancet. Očkovací látka s označením AZD1222, kterou kromě firmy AstraZeneca vyvíjí vědci britské Oxfordské univerzity, nemá žádné vedlejší účinky a vyvolává imunitní reakci protilátky a T-buněk.

Pfizer očkovací látku proti koronaviru SARS-CoV-2 vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a ještě má před sebou rozsáhlou třetí fázi klinických testů. Jedna z jejích experimentálních vakcín podle nedávno zveřejněných výsledků v prvním kole testování u části pacientů vyvolala kýženou reakci imunitního systému. Zejména při vyšším dávkování se sice objevovaly i vedlejší účinky, podle výzkumníků ale nebyly příliš vážné.

Aktuálně je na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek. Patří mezi ně také například vakcína připravovaná biotechnologickou skupinou CanSino, sídlící v Hongkongu. Údajně slibnou očkovací látku proti koronaviru už testuje i ruské výzkumné středisko při ministerstvu zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denní nárůst nakažených koronavirem v Praze se drží kolem 50

05.08.2020 19:47 Denní přírůstek nakažených koronavirem v Praze se druhý den po sobě drží kolem 50. Za posledních 24…

Systém nemocenské je v deficitu 13 miliard, nejvíc od roku 1993

05.08.2020 17:22 Český systém nemocenského pojištění, z něhož se platí nemocenská, ošetřovné či mateřská, se dostal…

Koronavirus: Češi musí mít při cestě na Ukrajinu negativní test starý 48…

05.08.2020 16:56 Po zařazení Česka na ukrajinský červený seznam rizikových zemí budou muset čeští občané při vstupu…

V Moravskoslezském kraji přibylo 77 případů koronaviru, protiepidemická…

05.08.2020 10:36 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 77 lidí nakažených koronavirem. Je to o 31 víc než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama