Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy více

Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo. Pacientů s covidem-19, včetně vážně nemocných, a také úmrtí nakažených bylo ale několikanásobně více než nyní. V polovině září tehdy umíralo každý den až šest nemocných a hospitalizovaných byly více než tři stovky.

Letos bylo v půlce září podle posledních údajů za úterý v nemocnicích 145 lidí s covidem-19 a za celý uplynulý týden byla zaznamenána dohromady tři úmrtí lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není možné jednoduše situaci srovnávat. Případů je méně navzdory většímu počtu testů.

Loni i letos přinesl začátek září, kdy končí doba letních prázdnin a dovolených a začíná školní rok, zvýšení denních počtů nově nakažených. V září 2020 bylo ale zrychlení šíření covidu-19 podstatně výraznější. Ze zhruba 500 nových případů nákazy zaznamenaných za 1. září 2020 se denní nárůsty případů postupně vyšplhaly až nad tisícovku. Nejvyšší nárůst byl v prvních dvou zářijových týdnech loni zaznamenán 12. září, a to 1537 nakažených.

Letos jsou zatím počty potvrzených případů nižší. "Když se podíváte na počty nakažených, počty hospitalizovaných a podobně v těchto dnech a loňském roce, tak jsme někde na třetině počtu případů a přitom máme mnohem větší počet testů," řekl k tomu dnes novinářům ve Sněmovně ministr zdravotnictví Vojtěch. Srovnávání s loňským rokem tak podle něj není úplně férové.

Na začátku letošního září bylo kolem tří stovek případů a nejvyšší nárůst ze 7. září činil 582 nově nakažených. Šíření nemoci je letos oproti loňskému září pomalejší i navzdory tomu, že je testováno několikanásobně více lidí. Například tento týden v úterý 14. září bylo provedeno zhruba 55.000 testů na koronavirus, zatímco loni 14. září jen kolem 17.500 testů. V některých všedních dnech bylo loni začátkem září testů dokonce třeba jen kolem 11.000, takže podíly potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů dosahovaly i 16 až 17 procent. Letos v září se podíl pozitivních pohybuje zatím zhruba od dvou do čtyř procent.

V letošním roce byli na rozdíl od loňska žáci a studenti na začátku školního roku povinně testováni. Povinné testování na koronavirus stát nařídil až letos v dubnu, tedy před koncem minulého školního roku, kdy se děti do škol vracely po dlouhé době výuky z domova. Loni začátkem září také ještě nebylo ve školách povinné nošení roušek. Až od 10. září tehdy museli žáci začít roušky nosit ve společných prostorách škol. Letos byly testy i roušky povinné hned od začátku školního roku.

Výrazně nižší jsou letos v září oproti loňsku i počty lidí s covidem-19 v nemocnicích nebo počty obětí epidemie. V roce 2020 se množství hospitalizovaných postupně ze 180 lidí na začátku září vyšplhalo až na 339 pacientů 14. září. Letos bylo 1. září v nemocnicích s covidem-19 podle údajů ministerstva 61 lidí a 14. září 145. Velký rozdíl je i v počtu těžkých případů nemoci. Loni bylo ke 14. září ve vážném stavu 75 lidí, tedy skoro čtvrtina tehdejších pacientů s covidem-19. Letos bylo 14. září ve vážném stavu 25 lidí, asi 17 procent pacientů.

Také úmrtí je letos podstatně menší počet. Loni v polovině září umíralo pět až šest lidí s covidem-19 denně, zatímco letos bylo za celou dobu od začátku září zaznamenáno dohromady osm úmrtí.

V září 2020 však ještě nebyli lidé proti covidu-19 očkováni. Vakcinace začala až koncem loňského prosince. Očkování podle odborníků nejen snižuje riziko nákazy, ale v případě nakažení je u očkovaného nižší riziko vzniku závažných zdravotních problémů a úmrtí.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30.417 lidí s covidem-19. Téměř šest milionů lidí v Česku již bylo proti covidu-19 plně naočkováno.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Většina zbraní z amerického balíčku pro Ukrajinu je již v Německu a Polsku ve skladech

Většina zbraní, které se Spojené státy americké chystají dodat Kyjevu v rámci nového balíčku podpory, se nachází ve skladech v Německu a Polsku.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy