Česko jedná o lékařské pomoci z Německa a Británie

O víkendu do Česka přiletí sedm vojáků Spojených států, v Praze připraví misi amerických lékařů. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Již dnes přijede francouzský farmakolog, který se specializuje na polní nemocnice, a ministerstvo zároveň jedná o britském a německém příspěvku.

Zdravotnické zařízení následné péče o pacienty s covid-19 v pražských Letňanech (Foto: Facebook Nemocnice Na Bulovce)
doporučujeme

ČTK to dnes sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Pobyt až 300 spojeneckých vojenských lékařů a zdravotníků v Česku tento týden schválil Parlament.

"Během víkendu dorazí první sedmičlenná rekognoskační skupina vojenských zdravotníků z USA. Další kolegové by je měli doplnit příští týden. Jednáme o pomoci i s dalšími spojenci," uvedl Metnar na twitteru.

Podle Zechmeisterové po schválení mandátu poslanci a senátory nic nebrání tomu, aby Česko mohlo přijmout pomoc od států NATO a EU. O víkendu tak do Česka přiletí sedm příslušníků amerických ozbrojených sil, jeden z nich bude lékař, zbytek týmu budou tvořit logistici. "Vyhodnotí situaci, určí počet a specializaci zbytku skupiny a připraví její příjezd na příští týden," uvedla.

Ještě dnes podle ní do České republiky dorazí jeden příslušník francouzské armády, farmakolog se specializací na polní nemocnice. "Do Severoatlantické aliance ve čtvrtek odešla souhrnná společná žádost resortů obrany a zdravotnictví," uvedla zároveň Zechmeisterová. Jedná se podle ní také o britském a německém příspěvku.

"Jde o konkrétní gesto pomoci a solidarity, které potvrzuje, že partnerství v NATO a EU nejsou jen slova," uvedl Metnar k pomoci spojenců.

Parlamentem schválený souhlas umožňuje pobyt až 300 vojenských zdravotníků na území ČR po dobu maximálně 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. S využitím zdravotníků z USA se počítá v Ústřední vojenské nemocnici Praha, o jejich dalším působení pak rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Za úterý zatím 3151 případů covidu. Celkem se nakazilo skoro půl milionu…

24.11.2020 19:22 Hygienici do dnešního večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za…

Ministerstvo chce prosadit zákon, který by zrušil kojenecké ústavy

24.11.2020 18:11 Ministerstvo zdravotnictví by chtělo ještě v tomto volebním období prosadit zákon, který by zrušil…

Průzkum: Zdravotní pojišťovnou roku 2020 je VZP

24.11.2020 17:19 Zdravotní pojišťovnou letošního roku je podle průzkumu neziskové organizace Health Care Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama