Česko koronavirus nezvládá. Je nejhorší z celé EU

Česká republika má v přepočtu na obyvatele nejvyšší počet nakažených z celé Evropské unie. Vyplývá to z kumulativního počtu případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Zatímco na jaře patřilo Česko mezi premianty a o jeho zvládání koronaviru informovala i světová média, situace se nyní otočila. V průběhu září se počty nakažených u nás držely v přepočtu na 100 000 obyvatel v prvních příčkách mezi zeměmi EU. 

To se nyní změnilo. Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 dosáhl v úterý rekordních 4457 a Česko se posunulo před Španělsko, které které hlásí zhruba 302 nakažených na 100 000 obyvatel. Česko jich má o 25 více.

Podobný skokový nárůst se v posledních týdnech objevuje také v počtech zemřelých lidí nakažených koronavirem. Jen od začátku minulého týdne se zvýšil počet úmrtí o více než čtvrtinu na úterních téměř osm stovek.

Nárůst přitom nelze přičítat vyššímu počtu provedených testů. Právě podíl potvrzených případů covidu-19 na počet provedených testů totiž výrazně stoupá také a v neděli dosáhl rekordních 23,74 procenta.

img-responsive

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID‑19 | foto: www.mzcr.cz

Počty nakažených v Česku tak přibývají rekordním tempem. Prvních 10 000 nemocných bylo evidováno za 3,5 měsíce od začátku epidemie,  dalších 10 000 přibylo za dva měsíce. Posledních 10 000 nakažených za tři dny. 

Celkový počet nakažených tak v Česku za dobu epidemie vzrostl na 90 022, přičemž téměř polovina, 40 440 lidí, je aktuálně nakažených. Česko proto čekají další opatření, která mají vést ke snížení růstu nakažených.

"Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu tří týdnů ohrožovali kapacitu našeho (zdravotního) systému," uvedl dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula při podpisu memoranda o daru 50 plicních ventilátorů českým nemocnicím.

Zároveň s počty nakažených rostou počty lékařů, kteří kvůli covidu končí v izolaci. Práceschopných zdravotníků tak ubývá, což potvrzují data České lékařské komory. Zdravotníků, kteří jsou aktuálně v izolaci kvůli pozitivnímu testu, bylo na začátku října desetkrát více než na začátku září. Celkem jde o skoro 2500 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

27.10.2020 08:59 Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze…

Koronavirus: Česko je druhé v poměrném počtu nakažených i mrtvých za týden

27.10.2020 08:31 V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo…

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama