Distribuce vakcín AstraZeneky začala, rozváží se do tří krajů

První dodávku vakcín od firmy AstraZeneca začal dnes distributor Avenier rozvážet do tří krajů. Vakcínu podle ministerstva zdravotnictví dostanou nemocnice v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě. Avenier ze skupiny Agel bude mít na starosti i distribuci další dodávky, která by měla do Česka dorazit tento týden. ČTK to napsal mediální zástupce Avenieru Martin Nesrsta.

Sídlo české pobočky společnosti AstraZeneca
doporučujeme

V sobotu do Česka dorazilo 19.200 dávek vakcíny od AstraZeneky, uskladněny byly ve skladu Avenieru. Ministerstvo zdravotnictví o víkendu na twitteru uvedlo, že očkovací látky budou rozvezeny do Středočeského a Královéhradeckého kraje a na Vysočinu. Na dotaz ČTK dnes doplnilo, že vakcínu dostanou nemocnice v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě.

"Distribuce do krajů začala skutečně až dnes, a to s ohledem na jednotlivá očkovací místa, kam bude vakcína dodána. Ne všechna očkovací místa totiž očkují i o víkendu, zároveň všechna disponují zásobami očkovací látky od společnosti Pfizer," napsala ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Dnešní začátek distribuce tak podle mluvčí nezpůsobí zpomalení očkování v očkovacích místech.

Nesrsta ČTK napsal, že rozvoz začal i přes komplikace v dopravě. Sníh a ledovka totiž dnes komplikovaly dopravu v celé zemi, problémy byly i na dálnicích, některé silnice blokovaly uvízlé kamiony. Avenier bude distribuovat i další dodávku, která do Česka dorazí v příštích dnech. "Je to smluvně nastaveno a jsme připraveni ve čtvrtek naskladnit a následně dle pokynů ministerstva zdravotnictví distribuovat i další dodávku od společnosti AstraZeneca," uvedl Nesrsta.

Česko má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by mohla firma dovézt přes 170.000 dávek. AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u jejich pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní části paže, a to s odstupem čtyř až 12 týdnů.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku stále dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidé v domovech pro seniory. K nedělnímu večeru podali zdravotníci podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 350.000 dávek, přes 93.000 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama