Domovy důchodců musí vyčlenit desetinu kapacity pro nakažené, nařídil Vojtěch

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo mimořádným opatřením domovům pro seniory a podobným lůžkovým zařízením vyčlenit pro případně nakažené desetinu své kapacity, musí mít zvláštní sociální zařízení. Musí také ráno a večer všem klientům měřit bezkontaktními teploměry teplotu, zakázané je společné stravování nebo aktivity. Více kontrolovat svůj zdravotní stav musí také zaměstnanci. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na otestování všech klientů podle něj není kapacita.

Důchodci, ilustrační fotografie

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měli testovat aspoň všichni jejich zaměstnanci. Nákaza se objevila podle ministryně práce Jany Maláčové v šesti domovech pro seniory. Oba to řekli v České televizi.

"Současná kapacita je asi 5000 vzorků za den, když se zapojí akademická pracoviště, stoupne na 10.000 za den," uvedl k tomu předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Prymula. 

Babiš odpoledne v ČT uvedl, že je podle něj potřeba zaměstnance domovů testovat. V době zákazu návštěv je pravděpodobné, že se klienti nakazí od nich. "Je velká potřeba, aby byl testován každý pacient, který má problémy s dýcháním nebo s plícemi, v momentě, když je přijímán do nemocnice," řekl premiér.

Ministerstvo původně opatření lůžkovým zařízením pro seniory doporučilo, nově jsou pro ně povinná. "Domníváme se, že je lépe, když pacienti zůstanou v izolaci ve svých zařízeních. Naším zájem je, aby nebyli hospitalizováni v zařízeních akutní lůžkové péče, tam mají být soustředěni lidé se závažným průběhem, kteří potřebují péči lékařů," řekl ministr.

Některá zařízení sociálních služeb se podle Prymuly snaží "zbavit" nakažených seniorů s COVID-19 tím, že je chtějí umístit do nemocnic. "Během včerejška bylo jen k nám do nemocnic převezeno osm pacientů z takových zařízení, dnes šest," řekl na tiskové konferenci ředitel Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči Zdeněk Beneš. Může to podle ně zahlcovat kapacitu pro vážnější případy, o ty jsou nemocnice podle Beneše připravené se vždy postarat.

Pokud zařízení sociální péče kapacitně či personálně péči o nakažené seniory nezvládala, vyčlení se pro ně místa v nemocnicích. Pokud by se pro izolaci nakažených seniorů vybudovala nová zařízení, byl by podle Vojtěcha problém je vybavit personálem.

Podle Prymuly musí být striktně oddělený personál, který bude pečovat v domovech pro seniory o nakažené, od zaměstnanců pečujících o zdravé. "Musí mít také všechny potřebné ochranné pomůcky," uvedl. Jde o respirátory třídy FFP3, voděodolný overal, brýle nebo obličejový štít. Zaměstnanci s teplotou nad 37 stupňů Celsia bude preventivně odeslán domů a bude kontaktového svého lékaře.

Podle ministra je také možné omezit pohyb klientů a zakázat vstup dobrovolníkům, kteří nejsou pro provoz nezbytní. Zrušeny budou také všechny skupinové aktivity a omezený počet lidí ve společenských místnostech. Zvýšená by měla být dezinfekce klik dveří, vypínačů, telefonů stolů, umyvadel a toalet. Se špinavým nádobím nebo prádlem má personál manipulovat v rukavicích.

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 22:20 Aktualizováno Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Související:

Právě se děje

reklama