Jeden PES nestačí. Kvůli antigenním testům budou uváděna dvě čísla

Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. Podle ministerstva zdravotnictví bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES.

Systém PES
doporučujeme

Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních. Podle výsledků se metodika změní do 22. prosince. Ministestvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Nyní se rychlejšími antigenními testy testují zaměstnanci domovů pro seniory a dalších podobných zařízení a zájemci z řad pedagogických pracovníků. Od 18. prosince má být test hrazený z veřejného zdravotního pojištění dostupný veřejnosti.

"Již nyní začínají být denní počty antigenních testů řádově srovnatelné s PCR testy. Při deklarovaném zájmu veřejnosti o plošné testování změní antigenní testy zcela populační statistiky," uvedlo ministerstvo. V průzkumu, který si nechalo zpracovat, zájem vyjádřilo zhruba 40 procent respondentů.

Nárůst počtu antigenních testů, z nichž některé výsledky se musí potvrdit ještě přesnějším testem PCR, vede podle ministerstva i k rostoucímu počtu těchto testů, které zvyšují jejich procento pozitivity. Tento údaj je pak jedním ze čtyř, kterým se protiepidemický systém PES řídí při výpočtu rizikového skóre a navrhované přísnosti opatření omezujících shromažďování, školy, kulturu nebo ekonomiku.

Důvodem změny je podle ministerstva doporučení Evropského centra pro prevenci nemocí (ECDC), které 3. prosince zahrnulo nově do definice potvrzeného případu covidu-19 také odhalení nákazy antigenním testem.

Od úterý 15. prosince tak bude skóre kalkulováno na PCR testy a zároveň na součet PCR a antigenních testů. "Denně bude publikována souhrnná zpráva zahrnující oba přístupy," uvedl resort. Po vyhodnocení prvních výsledků plošného testování do 22. prosince bude rozhodnuto o konečné metodice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Česko objednalo stříkačky a jehly hlavně ze Slovenska, tvrdí Babiš

28.01.2021 15:08 Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 11:14 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Blatného resort objednal miliony stříkaček z Číny. Jsou bolestivější a…

28.01.2021 09:51 Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama