Advokát Zdeněk Koudelka se kvůli aktualizovanému mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví znovu obrátil na Nejvyšší správní soud (NSS). Domnívá se, že ministerstvo nezapracovalo všechny připomínky ze čtvrtečního verdiktu NSS.
Jde například o nucené uzavření některých obchodů a služeb. Koudelka, který byl pisatelem úspěšného návrhu na zrušení dosavadního opatření, dnes svůj další krok oznámil ČTK.
"Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pohrdá občany, které protiprávně zatěžuje zákazy, Parlamentem, jenž omezil zákony ministerskou moc, i soudem, protože přehlíží jeho výtky. Byť nemáme nouzový stav, ministr zachovává zákazy z nouzového stavu, což je nepřípustné," uvedl Koudelka na svém webu. Arenberger (za ANO) podle Koudelky zneužívá svou moc.
Také podle některých dalších odborníků respektovala vláda rozsudek NSS jen částečně a některá ustanovení nadále odporují právnímu názoru soudu. "Vláda vydala znovu stejné restrikce služeb a maloobchodu, v přímém a zjevném rozporu se včerejším (čtvrtečním) rozsudkem NSS," uvedl v pátek právník Ondřej Dostál.
[article]{"id":29898,"image":true}[/article]Pandemický zákon umožňuje prostřednictvím mimořádného opatření omezit činnost provozoven obchodu a služeb nebo stanovit podmínky pro jejich provoz. Soud ve čtvrtek řekl, že není přípustné, aby ministerstvo obcházelo absenci zmocnění pro zákaz určité činnosti stanovením takových podmínek, které v důsledku způsobí nemožnost danou činnost vykonávat, tedy například tím, že veřejnosti zakáže přítomnost v provozovně.
Aktualizované mimořádné opatření však znovu pro některé služby a obchody "zakazuje přítomnost veřejnosti" v provozovnách. Opatření zároveň stanovuje řadu výjimek.
"Ministr zákaz prezentuje jen jako omezení. Ale zákaz je zákaz," míní Koudelka. Další vady spatřuje v zákazu provozu lanovek, omezení shromáždění, poutí, svateb a pohřbů nebo v rozlišování imunity z očkování a imunity z prodělané nemoci. Lidé podle něj mohou žádat od státu škodu způsobenou problematickými body v opatřeních. V důsledku by škoda měla jít za Arenbergerem, domnívá se Koudelka, který je bývalý poslanec ČSSD a nyní se angažuje v Trikolóře.
Nové opatření bude účinné od pondělí. Po výtkách soudu neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací. Opatření jen požaduje, aby se účastníci shromáždění rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy. Soud odmítl rovněž zásahy do liturgických forem náboženských projevů, což nové opatření respektuje.
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
V reakci na vyhrocenou situaci v oblasti Blízkého východu se sešlo krizové jednání Bezpečnostní rady státu. Toto mimořádné zasedání nechal svolat premiér Andrej Babiš, aby se klíčoví ministři a experti mohli podrobně zabývat možnými dopady aktuálního stavu na Českou republiku. Hlavním tématem diskuse bude nejen bezpečnostní připravenost státu na další vývoj, ale především konkrétní kroky vedoucí k repatriaci českých občanů zasažených konfliktem.
Zdroj: Libor Novák