Lékaři oponují ministerstvu. Na koronavirus chtějí testovat jen svoje registrované pacienty

Testování pacientů antigenními testy na covid-19 v ordinacích by mělo být podle praktiků i ambulantních specialistů dobrovolné. Nechtějí být otevřenými odběrovými místy, ale maximálně testovat jen svoje registrované pacienty. Vyplývá to z dnešního vyjádření Sdružení praktických lékařů a Sdružení ambulantních specialistů pro ČTK.

Ilustrační foto

Ministerstvo zdravotnictví na dnešní podvečer ohlásilo na téma antigenního testování tiskovou konferenci. Testovat by mělo být možné od 18. prosince.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je dostatečná kapacita současné sítě odběrových míst, kde se lidé testují i metodou PCR. "Vybraní praktici, kteří se přesto rozhodnou pomoci a k plošnému testování se přihlásí, budou součástí sítě sekundární. Pomohou tím, že budou provádět testy především u svých registrovaných pacientů, kteří o to projeví zájem," uvedl Šonka. Jejich účast je ale podle něj dobrovolná. "Každý musí zvážit, zda k testování najde volnou kapacitu a jestli je schopen si zorganizovat provoz praxe," dodal.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka už některé odbornosti, kde více hrozí nákaza, jako jsou plicní lékaři, alergologové nebo ORL, testují. "Potřebují to pro svoji vlastní ochranu," řekl ČTK. Lidé ale chodí podle něj s možnými příznaky covidu-19 i za specialisty jiných oborů, například dušnost může být i příznakem problémů se srdcem.

Někteří lékaři už se přihlásili k dobrovolnému testování iniciativě Lékaři pomáhají Česku, která vznikla primárně od stomatologů. Zapojení jsou ale také například někteří gynekologové nebo praktičtí lékaři. Podle zveřejněné mapy jsou jich v Praze téměř dvě stovky, ve většině krajů nižší desítky.

"Odběrové místa zapojená přes iniciativu Lékaři pomáhají Česku nejsou nárokovaná odběrová místa pro veřejnost. Tato odběrová místa slouží pouze pro pacienty daných zařízení a testují jen 'své' pacienty," píše se na webu.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je odběrových míst na antigenní testování bez započítání ordinací lékařů v ČR 169. V Praze jich je 28, naopak v Karlovarském nebo Královéhradeckém kraji nebo na Vysočině pouze šest a v Libereckém kraji pět.

Od antigenního testování veřejnosti si ministerstvo zdravotnictví slibovalo, že se podaří odhalit zejména bezpříznakové přenašeče viru. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ho kvůli nižší přesnosti než metoda PCR několikrát přirovnal k hrabání hráběmi, kterými se z louky podaří dostat ty největší kameny.

Antigenní testy jsou proti PCR více než desetkrát levnější, všem zájemcům budou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Od 4. prosince se jimi mohou nechat testovat učitelé, zájem ale není moc velký. Premiér Andrej Babiš (ANO) proto o víkendu připustil, že by se volné kapacity mohly nabídnout veřejnosti už ve středu místo pátku 18. prosince.

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 22:20 Aktualizováno Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Související:

Právě se děje

reklama