Lékárníci by mohli připravovat očkovací látky i v centrech

Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek nejen v lékárnách, ale i v očkovacích centrech. ČTK to po jednání prezidenta České lékárnické komory Aleše Krebse s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) sdělila mluvčí komory Michaela Bažantová.

Lékárny
doporučujeme

K možnosti očkování v lékárnách je nutná legislativní změna, komora očekává návrh změny zákona. Registrace pacientů k očkování v lékárnách bude možná jako poslední varianta. Spustit by se měla během příštího týdne.

Registrace v lékárnách bude lidem dostupná při nemožnosti přihlásit se do systému přes call centrum, praktického lékaře nebo obecní úřad. "Registrace v lékárně nebude k dispozici ihned od zítřejšího dne, ale pravděpodobně během příštího týdne, kdy bude registrační portál plně funkční a bude dostatek objednacích termínů," uvedla Bažantová. Nelze předpokládat zapojení všech lékáren, rozhodují o tom především jejich provozovatelé. Registrující lékárna se pro veřejnost označí plakátem ministerstva zdravotnictví.

Registrace na očkování pro občany starší 80 let začne v pátek 15. ledna v 08:00. Hlásit se mohou přes web crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz a telefonní linku 1221. Zdravotníci se mají podle Blatného dál hlásit přes zdravotnická zařízení, registrace pro ně začne 18. ledna nebo nejpozději 22. ledna.

Krebs se zástupci vlády hovořil i o možnosti očkování přímo v lékárnách, k čemuž je ale nutná legislativní změna. "Podmínky pro to, aby lékárníci mohli očkovat, je vhodné připravit tak, aby tato možnost byla k dispozici ve chvíli, kdy bude potřeba využít kapacity lékárníků," uvedla komora. Lékáren je v Česku asi 2800.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 16:30 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko objednalo stříkačky a jehly hlavně ze Slovenska, tvrdí Babiš

28.01.2021 16:22 Aktualizováno Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních…

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Blatného resort objednal miliony stříkaček z Číny. Jsou bolestivější a…

28.01.2021 09:51 Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama