Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem, je v ČR přes 1,5 milionu

Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem-19, je v ČR přes 1,5 milionu z celkových 2,16 milionu obyvatel v tomto věku. Za potenciálně více zranitelné považují odborníci ty, kteří mají více než osm měsíců po nákaze, nebo posledním očkování.

Zhruba 203.000 seniorů nikdy nemělo pozitivní test ani nebyli očkováni, naopak zhruba 14 procent už absolvovalo druhé přeočkování. Vyplývá to z prezentace, kterou ČTK poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Pozitivní test mělo v prvních pracovních dnech tohoto týdne zhruba 2400 lidí a dalších více než 900 se nakazilo opakovaně. Podle Duška ale tyto počty neodpovídají reálnému počtu nakažených. "My si teď absolutně nemůžeme myslet, že měříme epidemiologii toho viru, jsou to jenom indikované testy," řekl ve středu na jednání zdravotního výboru ve Sněmovně Dušek. Testují se teď hlavně lidé, kteří přijdou s příznaky k lékaři. "Určitě ta data nemohou být nějakou kvantitativně reprezentativní fotkou nad celou populací," dodal.

Počet pozitivně testovaných se zvedl na začátku školního roku, od konce září znovu klesá. Podle Duška virus při současné vysoké nakažlivosti bude zřejmě vytvářet podobné krátké vlny, které se rychle vzedmou a rychle odezní. "Lze očekávat v období pozdního listopadu vzedmutí další vlny v počtu nákaz a zcela jistě by se dala očekávat v lednu či únoru," řekl.

Od začátku září do pondělí 17. října bylo pozitivně testováno asi 100.000 lidí, hospitalizovaných s covidem-19 bylo 8400, z nich 674 na jednotkách intenzivní péče. Ve stejném období 807 nakažených zemřelo, od začátku epidemie v březnu 2020 jich bylo přes 41.000.

Počet nadúmrtí, tedy úmrtí nad dlouhodobý průměr posledních čtyř let, epidemie výrazně ovlivnila. V roce 2020 podle statistiků zemřelo navíc asi 20.000 lidí, tedy asi 18 procent. Loni jich byla navíc skoro čtvrtina, tedy 27.100 osob. V letošním roce eviduje ÚZIS asi 3000 úmrtí navíc, proti dlouhodobému průměru je to zatím asi o čtyři procenta víc.

Koronavirus ovlivnil i střední délku života ve většině zemí, v ČR se zkrátila proti roku 2019 téměř o 22 měsíců, nejvíc u lidí mezi 60 a 79 lety. Z evropských států je na tom hůř jen osm zemí, například Bulharsko, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko.

Podobně se na východ a západ dělí Evropa i v proočkovanosti, na východě je zájem menší. V ČR se po letním poklesu znovu zvedl od 21. září, kdy dorazily vakcíny nejnovějšího typu upravené na variantu omikron. Nejvíc očkovaní jsou opět nejstarší, z lidí nad 80 let už má druhou posilující dávku více než čtvrtina, sedmdesátníků pětina. Dál podíl očkovaných klesá, třicátníků je méně než 3,5 procenta. Celkově se do pondělí tohoto týdne nechalo přeočkovat podruhé asi 11 procent populace, denně kolem 13.000 lidí. Asi 37 procent je přeočkováno jednou a základní očkování má přes 65 procent lidí.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Barack Obama, prezident USA

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR

Zatímco současný prezident Donald Trump opět rozvířil debatu o možnosti zničit severokorejský jaderný arzenál, málokdo ví, že první seriózní plány na takový útok vznikly už během vlády Baracka Obamy. Dlouho před Trumpovou „ohnivou a zuřivou“ rétorikou se Obama obával, že Severní Korea brzy získá schopnost zaútočit na americká města mezikontinentálními raketami – a pověřil Pentagon, aby připravil plán útoku. Ten však nikdy nesplnil očekávání.

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky

Šéf Bílého domu Donald Trump si po měsících váhání začíná uvědomovat to, co jiní poznali dávno: že s Moskvou nelze jednat jako s důvěryhodným partnerem. Ruský prezident Vladimir Putin pokračuje v ničení Ukrajiny a zároveň zrazuje i vlastní spojence, jak ukázal nedávný případ Íránu. Tento vzorec se opakuje již desítky let – využití pro vlastní prospěch a následné opuštění. Od Afghánistánu přes Sýrii až po Arménii platí, že důvěra v Kreml vede nevyhnutelně ke katastrofě.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům

Evropská komise zvažuje novou vlnu odvetných opatření vůči rozsáhlým clům, která americký prezident Donald Trump zavedl proti evropskému exportu. Poté, co Brusel téměř vyčerpal možnosti odvetných tarifů na zboží, se nyní zaměřuje na oblast služeb a veřejných zakázek, uvedli diplomaté po pondělním jednání ministrů obchodu EU.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti

Ruské jednotky v posledních týdnech zaznamenaly menší, ale strategicky významné úspěchy na východě Ukrajiny, přičemž podle analytiků se tím zvyšuje riziko pro důležité ukrajinské opěrné body. Tento vývoj přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil 50denní lhůtu před možným uvalením sekundárních sankcí na Rusko – krok, který podle expertů Kremlu poskytuje čas k dalšímu posílení pozic i diplomacie. 

před 5 hodinami

Tapisérie z Bayeux

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?

Tapisérie z Bayeux, výšivka z 11. století zachycující dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem v roce 1066, se příští rok poprvé objeví v Britském muzeu. Už letos na jaře se však dostala do médií kvůli nečekanému objevu: v německých zemských archivech ve Šlesvicku-Holštýnsku byl nalezen její ztracený fragment. Abychom pochopili, jak se tam dostal, musíme se vrátit k málo známé a znepokojivé kapitole z období druhé světové války.

před 5 hodinami

F-16 Israel Defense Forces

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu

V posledních dnech došlo v Sýrii k výraznému nárůstu napětí, když izraelské letectvo provedlo několik náletů na severního souseda. Cílem byly syrské vládní základny, tanky a těžká technika – a oficiálním důvodem je ochrana drúzské menšiny na jihu země, která se dostala do otevřeného konfliktu s novou vládou v Damašku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 7 hodinami

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 12 hodinami

včera

Může se to táhnout roky. Po smrti horolezkyně Kolouchové nastal nový problém

Nový problém vyvstal v případu zesnulé horolezkyně Kláry Kolouchové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že je Češka po smrti, zatím nebyla prohlášena za mrtvou. To klidně může trvat několik let, upozorňují experti. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy