Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem, je v ČR přes 1,5 milionu

Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem-19, je v ČR přes 1,5 milionu z celkových 2,16 milionu obyvatel v tomto věku. Za potenciálně více zranitelné považují odborníci ty, kteří mají více než osm měsíců po nákaze, nebo posledním očkování.

Zhruba 203.000 seniorů nikdy nemělo pozitivní test ani nebyli očkováni, naopak zhruba 14 procent už absolvovalo druhé přeočkování. Vyplývá to z prezentace, kterou ČTK poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Pozitivní test mělo v prvních pracovních dnech tohoto týdne zhruba 2400 lidí a dalších více než 900 se nakazilo opakovaně. Podle Duška ale tyto počty neodpovídají reálnému počtu nakažených. "My si teď absolutně nemůžeme myslet, že měříme epidemiologii toho viru, jsou to jenom indikované testy," řekl ve středu na jednání zdravotního výboru ve Sněmovně Dušek. Testují se teď hlavně lidé, kteří přijdou s příznaky k lékaři. "Určitě ta data nemohou být nějakou kvantitativně reprezentativní fotkou nad celou populací," dodal.

Počet pozitivně testovaných se zvedl na začátku školního roku, od konce září znovu klesá. Podle Duška virus při současné vysoké nakažlivosti bude zřejmě vytvářet podobné krátké vlny, které se rychle vzedmou a rychle odezní. "Lze očekávat v období pozdního listopadu vzedmutí další vlny v počtu nákaz a zcela jistě by se dala očekávat v lednu či únoru," řekl.

Od začátku září do pondělí 17. října bylo pozitivně testováno asi 100.000 lidí, hospitalizovaných s covidem-19 bylo 8400, z nich 674 na jednotkách intenzivní péče. Ve stejném období 807 nakažených zemřelo, od začátku epidemie v březnu 2020 jich bylo přes 41.000.

Počet nadúmrtí, tedy úmrtí nad dlouhodobý průměr posledních čtyř let, epidemie výrazně ovlivnila. V roce 2020 podle statistiků zemřelo navíc asi 20.000 lidí, tedy asi 18 procent. Loni jich byla navíc skoro čtvrtina, tedy 27.100 osob. V letošním roce eviduje ÚZIS asi 3000 úmrtí navíc, proti dlouhodobému průměru je to zatím asi o čtyři procenta víc.

Koronavirus ovlivnil i střední délku života ve většině zemí, v ČR se zkrátila proti roku 2019 téměř o 22 měsíců, nejvíc u lidí mezi 60 a 79 lety. Z evropských států je na tom hůř jen osm zemí, například Bulharsko, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko.

Podobně se na východ a západ dělí Evropa i v proočkovanosti, na východě je zájem menší. V ČR se po letním poklesu znovu zvedl od 21. září, kdy dorazily vakcíny nejnovějšího typu upravené na variantu omikron. Nejvíc očkovaní jsou opět nejstarší, z lidí nad 80 let už má druhou posilující dávku více než čtvrtina, sedmdesátníků pětina. Dál podíl očkovaných klesá, třicátníků je méně než 3,5 procenta. Celkově se do pondělí tohoto týdne nechalo přeočkovat podruhé asi 11 procent populace, denně kolem 13.000 lidí. Asi 37 procent je přeočkováno jednou a základní očkování má přes 65 procent lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy