Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem, je v ČR přes 1,5 milionu

Lidí nad 65 let, kteří jsou více ohroženi covidem-19, je v ČR přes 1,5 milionu z celkových 2,16 milionu obyvatel v tomto věku. Za potenciálně více zranitelné považují odborníci ty, kteří mají více než osm měsíců po nákaze, nebo posledním očkování.

Zhruba 203.000 seniorů nikdy nemělo pozitivní test ani nebyli očkováni, naopak zhruba 14 procent už absolvovalo druhé přeočkování. Vyplývá to z prezentace, kterou ČTK poskytl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Pozitivní test mělo v prvních pracovních dnech tohoto týdne zhruba 2400 lidí a dalších více než 900 se nakazilo opakovaně. Podle Duška ale tyto počty neodpovídají reálnému počtu nakažených. "My si teď absolutně nemůžeme myslet, že měříme epidemiologii toho viru, jsou to jenom indikované testy," řekl ve středu na jednání zdravotního výboru ve Sněmovně Dušek. Testují se teď hlavně lidé, kteří přijdou s příznaky k lékaři. "Určitě ta data nemohou být nějakou kvantitativně reprezentativní fotkou nad celou populací," dodal.

Počet pozitivně testovaných se zvedl na začátku školního roku, od konce září znovu klesá. Podle Duška virus při současné vysoké nakažlivosti bude zřejmě vytvářet podobné krátké vlny, které se rychle vzedmou a rychle odezní. "Lze očekávat v období pozdního listopadu vzedmutí další vlny v počtu nákaz a zcela jistě by se dala očekávat v lednu či únoru," řekl.

Od začátku září do pondělí 17. října bylo pozitivně testováno asi 100.000 lidí, hospitalizovaných s covidem-19 bylo 8400, z nich 674 na jednotkách intenzivní péče. Ve stejném období 807 nakažených zemřelo, od začátku epidemie v březnu 2020 jich bylo přes 41.000.

Počet nadúmrtí, tedy úmrtí nad dlouhodobý průměr posledních čtyř let, epidemie výrazně ovlivnila. V roce 2020 podle statistiků zemřelo navíc asi 20.000 lidí, tedy asi 18 procent. Loni jich byla navíc skoro čtvrtina, tedy 27.100 osob. V letošním roce eviduje ÚZIS asi 3000 úmrtí navíc, proti dlouhodobému průměru je to zatím asi o čtyři procenta víc.

Koronavirus ovlivnil i střední délku života ve většině zemí, v ČR se zkrátila proti roku 2019 téměř o 22 měsíců, nejvíc u lidí mezi 60 a 79 lety. Z evropských států je na tom hůř jen osm zemí, například Bulharsko, Slovensko, Polsko nebo Maďarsko.

Podobně se na východ a západ dělí Evropa i v proočkovanosti, na východě je zájem menší. V ČR se po letním poklesu znovu zvedl od 21. září, kdy dorazily vakcíny nejnovějšího typu upravené na variantu omikron. Nejvíc očkovaní jsou opět nejstarší, z lidí nad 80 let už má druhou posilující dávku více než čtvrtina, sedmdesátníků pětina. Dál podíl očkovaných klesá, třicátníků je méně než 3,5 procenta. Celkově se do pondělí tohoto týdne nechalo přeočkovat podruhé asi 11 procent populace, denně kolem 13.000 lidí. Asi 37 procent je přeočkováno jednou a základní očkování má přes 65 procent lidí.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 5 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Ilustrační foto

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

včera

euro, ilustrační fotografie

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát

Evropská unie se chystá dát zelenou přijetí Bulharska do eurozóny. Pokud půjde vše podle plánu, země se stane 21. členem měnové unie od 1. ledna 2026. Evropská komise a Evropská centrální banka (ECB) oznámí své finální hodnocení ve zprávě, která bude zveřejněna příští středu. Uvedlo to několik úředníků pro server Politico.

včera

včera

Vladimir Putin

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Ruský vládce Vladimir Putin minulý týden oznámil, že ozbrojené síly Ruské federace vytvářejí podél hranic s Ukrajinou takzvanou „bezpečnostní nárazníkovou zónu“. Co si však pod tímto pojmem představit v ruském pojetí, zůstává krajně nejasné – a ještě méně zřetelné je, co dnes vlastně Moskva považuje za ukrajinské hranice. 

včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům

Situace kolem humanitární pomoci v Pásmu Gazy zůstává krajně nejasná. Zatímco organizace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), podporovaná Izraelem, tvrdí, že do oblasti dorazily kamiony s potravinami a rozdělování pomoci již začalo, agentury OSN to nedokáží potvrdit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy