"Masakr" Česku nehrozí, tvrdí vědec. Jedno nebezpečí ale koronavirus prý představuje

Jan Konvalinka z Ústavu biochemie a chemie Akademie věd ČR neví, jestli přijde druhá vlna koronaviru. Existuje ale podle něj riziko, že se nemoc smísí s chřipkou, což by mohlo znamenat vážný problém pro české zdravotnictví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ředitel Ústavu zdravotních informací a statistik (ÚZIS) Ladislav Dušek tvrdí, že se žádný „masakr“ na podzim odehrávat nebude. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Konvalinky druhá vlna do Česka nemusí přijít, protože se nákaza nešíří efektivně. "Není ale vyloučeno, že se nám chytrou karanténou a velmi pečlivým trasováním všech infikovaných podaří infekci potlačit takovým způsobem, že se už nezvedne," dodal.

Existuje ale prý riziko, že se koronavirová nákaza na podzim vmísí do období chřipkové epidemie. "V tom je to nebezpečí, přijde chřipková epidemie a bude zde hodně lidí s chřipkou a kašlem. Všichni tak budou podezřelí na nemoc covid-19," obává se.

Vysoký počet nakažených by podle něj mohl zahltit zdravotní systém. Případný podzimní výskyt nákazy by ale mohla zmírnit efektivní opatření, a proto by se podle Konvalinky české zdravotnictví mělo na možnou druhou vlnu připravit. 

Situaci by podle něj mohlo prospět například zvýšení počtu očkovaných lidí. Očkování proti chřipce však v Česku není příliš populární a každoročně jej podstupují pouze nižší procenta lidí. Podle statistik Očkovacího centra se proočkovanost proti chřipce pohybuje v Česku na úrovni 5 %.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda počítá s pomocí armády při testování na koronavirus. Projedná…

09.07.2020 20:56 Aktualizováno Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na onemocnění covid-19.…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

09.07.2020 20:42 Aktualizováno Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Česko je na případnou druhou vlnu koronaviru dobře zásobené, ubezpečil…

09.07.2020 17:22 Policejní sklad v Opočínku u Pardubic dnes přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti…

Piráti žádají testování zaměstnanců všech dolů OKD na koronavirus, Vojtěch…

09.07.2020 17:18 Aktualizováno Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy