Ministerstvo doporučí použití léků na koronavirus na bázi protilátek

Ministerstvo zdravotnictví doporučí používání léků na koronavirus na bázi takzvaných monoklonálních protilátek. Informovalo o tom dnes v tiskové zprávě. Jde o látky kasirivimab a imdevimab od firmy Regeneron a bamlanivimab od firmy Eli Lilly. Vhodné jsou pro lidi s vysokým rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"Z diskuse klinické skupiny vyplynulo, že tyto léky představují velmi slibnou variantu pro léčení těchto pacientů, což potvrzují také zkušenosti ze zahraničí. Zahájili jsme proto kroky, které je umožní používat, přestože se jedná o dosud neregistrované léčivé přípravky," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití.

"Léčivé látky kasirivimab/imdevimab a bamlanivimab by se následně používaly v léčbě pacientů s onemocněním, u kterých je vysoké riziko těžkého průběhu onemocnění. Jedná se například o pacienty po transplantacích," dodal Blatný. Konkrétně mají cílové skupiny vymezit odborné společnosti. Největší účinnost léku je podle odborníků krátce po nakažení novým typem koronaviru.

Monoklonální protilátka je podle informací na webu SÚKL typ proteinu, který byl navržen tak, aby rozpoznával antigen viru a dokázal se na něj navázat. "Když se protilátka naváže na S-protein, virus není schopen vstoupit do lidských buněk," napsal SÚKL. Různé látky se vážou na různé části tohoto proteinu viru a jejich použití v kombinaci může mít větší účinek než samostatně.

Výrobci by podle ministerstva mohli dodávat léky přímo do nemocnic, nepředpokládá se jejich centrální nákup, jako tomu bylo například v případě léku remdesivir. Také ten ministerstvo povolilo používat v březnu loňského roku ještě před schválením. Podobně postupoval úřad i u dalších léků, které měly pomoci s léčbou.

Na začátku února začaly lék od americké firmy Regeneron posuzovat i Evropská léková agentura (EMA). Premiér Andrej Babiš (ANO) na konci ledna uvedl, že Česko má o přípravek zájem. Jako první v Evropské unii ho chce na léčbu covidu-19 nasadit Německo. Při své páteční návštěvě Maďarska Babiš jednal i o tamních zkušenostech s druhým lékem od firmy Eli Lilly. Česko by mělo prvních 500 dávek obdržet v únoru.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Stav postižení už platí v devíti středočeských nemocnicích

05.03.2021 19:01 Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci.…

Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy

05.03.2021 18:03 Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do…

Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

05.03.2021 17:59 Aktualizováno Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama