Ministerstvo opět vyzve k očkování, využije reálné fotografie z nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví vyzývá k očkování proti covidu-19 pomocí reálných fotografií z nemocnic. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že dnes byla zahájena nová informační kampaň. Snímky se objevily v tisku, na zpravodajských webech a sociálních sítích. Vláda byla za pozdní a nedostatečnou kampaň podporující očkování kritizována.

Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

Vláda byla za pozdní a nedostatečnou kampaň podporující očkování kritizována. Mottem té dosavadní bylo "Udělejme tečku za koronavirem". Kritiky má i nová kampaň, proti se ozval například rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček. Může podle něj působit negativně na psychické zdraví.

"Dnes již byla (kampaň) publikována v deníku s nejvyšším prodaným nákladem v ČR. Zároveň se dnes objeví na některých zpravodajských webech a na sociálních médiích," napsal ČTK ministr Vojtěch. Nejprodávanějším deníkem je Blesk, snímek v něm vyšel jako půlstránkový inzerát.

Na velmi syrových snímcích z nemocnic jsou zobrazeni zdravotníci a pacienti s covidem-19 ve vážném stavu. V některých variantách kampaně jsou i zemřelí, což ukazuje modrý pytel a kovová rakev, jaké se v nemocnicích používají. Obsahuje také hesla "Měl plno výmluv", "Myslela, že to nespěchá", "Neustále očkování odkládala" nebo "Nestihl třetí dávku".

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové kampaň bude možná na některé neočkované zabírat. "Dle mého soudu jsme dost málo ukazovali, co covid umí," uvedla. Předchozí kampaň podle ní vycházela z toho, že lidé dají na odborná doporučení. "Spoléhala na to, že lidé nechtějí být nemocní, nechtějí škodit ostatním. Zdá se, že tento pud sebezáchovy a altruismus není v České republice příliš takzvaně 'in'," řekla dnes novinářům. Podle ní řada lidí podlehla fake news.

"Kampaň je realita. My všichni, kteří se o ty pacienty staráme, víme, jak to vypadá. Ale ti lidé, kteří se nenechají očkovat, věří, že se jim to nemůže stát," řekla. Podle ní je to s podivem, protože v Česku zřejmě neexistuje širší rodina, která by neměla někoho, kdo zemřel na covid-19.

"Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět. (...) U mnohých vyvolá tato stresová expozice posttraumatické stresové poruchy či deprese. Tato kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí," napsal v otevřeném dopise rektor Petráček. Jeho ČVUT se na začátku epidemie podílela na výrobě plicních ventilátorů pro pacienty a ochranných pomůcek pro zdravotníky.

Petráček vyjádřil pochybnosti o tom, zda ke kampani, kterou označuje jako "agresivní a stresující", existuje lékařsko-etické a psychologické zhodnocení. Může mít podle něj negativní vliv také na děti, pokud jí budou vystaveny. Za "nechutná" označil i připojená hesla. "Jak můžete vědět, že zemřelý neměl dobrý důvod, proč nebyl očkován? Jak můžete spojit Vaše hesla, která jej odsuzují, s nešťastným osudem, který neznáte?" napsal v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Petráček.

Podle výkonného ředitele Asociace komunikačních agentur Marka Hlavici ministerstvo při představení nové kampaně nesdělilo žádnou strategii. "Připomínám, že když iniciativa Cesta ven připravovala svoji kampaň na podporu očkování, opírala se o výzkumy názorů a postojů veřejnosti, testovala kampaň před zveřejněním, a měla tak možnost říci, že právě tento typ oslovení bude na tuto část veřejnosti fungovat. Nevím, jestli autoři současné podoby kampaně pracovali podobně profesionálně nebo prostě jenom měli takový nápad. Analogie s děsivými obrázky na krabičkách cigaret není moc návodná – zavedením těchto krabiček k žádnému skokovému poklesu odbytu cigaret nedošlo," řekl Hlavica ČTK.

Národní kampaň k očkování ministerstvo spustilo 12. dubna, tedy téměř čtyři měsíce po zahájení vakcinace. Jako cíl si tehdy stanovilo, aby se k očkování přihlásilo 70 procent české populace. Spoty byly v televizích a rádiích, další inzerce v tisku nebo na sociálních sítích. Návrh kampaně stál asi čtyři miliony korun, za 50 milionů Kč byl nakoupen inzertní prostor v médiích.

"Na každém z nás se poslední měsíce podepsaly jinak. Ale všichni se shodneme na tom, že už toho bylo dost. Udělejme za koronavirem tečku," začíná hlavní televizní spot s hlasem herce Miroslava Táborského. Videa ukazovala reálné osoby, na jejichž životě se epidemie podepsala. Další složkou byla videa s odborníky, kteří odpovídali na nejčastější otázky kolem očkování. S novou částí kampaně tu původní propojuje informační web Česko očkuje.

Za nedostatečnou komunikaci o epidemii, a zejména o tématu očkování, kritizovala ministerstvo už dříve opozice i někteří odborníci. Ministerstvo zdravotnictví v prosinci vyhlásilo výběrové řízení na kampaň o koronaviru a očkování proti němu za zhruba 38 milionů korun. Měla začít v polovině ledna. Nakonec zakázku zrušilo a začalo před Vánocemi spolupracovat s úřadem vlády a zástupci komunikačních agentur a dalších profesionálů působících v public relations.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Hygienici zatím neodhalili další nemocné koronavirovou variantou omikron

02.12.2021 13:53 Aktualizováno Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl…

Platnost očkovacích certifikátů se od ledna zkrátí na devět měsíců

02.12.2021 13:39 Aktualizováno Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Grolich vyzval k přednostnímu očkování proti covidu u lidí nad 60 let

02.12.2021 12:08 Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes vyzval k přednostnímu očkování lidí nad 60 let…

Ve středu přibylo dalších 21.126 nakažených koronavirem

02.12.2021 07:58 V Česku ve středu přibylo 21.126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním…

Zdravotnictví má dle Babiše ještě rezervu. Navzdory chybějícím zdravotníkům

01.12.2021 18:26 Zdravotnictví má teď ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek…

Ministerstvo připravilo vyhlášku o odškodnění za povinná očkování

01.12.2021 17:13 Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za povinná očkování. Obsahuje…

Monoklonální protilátky zřejmě nebudou účinné proti variantě omikron

01.12.2021 12:19 Současné léky na covid-19, takzvané monoklonální protilátky podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě…

Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna

01.12.2021 09:56 Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo poprvé od konce…

V listopadu mělo Česko nejvíc nakažených koronavirem

01.12.2021 09:10 Od loňského března, kdy se v ČR potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19…

V úterý přibylo 21.973 nakažených, pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie

01.12.2021 08:12 Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21…

Související:

Právě se děje

reklama