Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání japonského léku na covid-19. Léčivou látku favipiravir prodávanou jako lék na chřipku Avigan, jehož použití pro nemocné novým typem koronaviru bude experimentální, bude možné pacientovi podat na základě jeho informovaného souhlasu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes ministerstvo zveřejnilo na webu.
V Česku se používají i další experimentální přípravky na covid-19. Pro jednoho českého pacienta byl schválený americký lék remdesivir. Nemocnice používají i látku hydroxychlorichin a připravuje se použití krevní plazmy s protilátkami od již vyléčených pacientů.
"Léčivý přípravek Avigan je určen pro hospitalizované pacienty v České republice, kteří mají potvrzenou infekci covid-19, a to na základě jejich informovaného souhlasu," uvádí dokument. Do Česka bude lék distribuovat rakouská firma Astro Pharma, uložený bude ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), která ho bude dodávat českým nemocnicím, kde bude třeba. Podle dokumentu bude k dispozici maximálně 100 balení, tedy 10.000 tablet.
?Děkujeme @mzvcr za pomoc při vyjednávání s Japonskem o dodávkách favipiraviru. Svou diplomatickou roli splnilo skvěle. SÚKL už připravil potřebné dokumenty, aby ČR mohla splnit podmínky léčby a lék se dostal co nejdříve k pacientům. Věříme, že tato experimentální léčba pomůže? https://t.co/RFXdGyffxY
— SÚKL (@SUKLcz) April 16, 2020
Česko je jedním z dvaceti států, kam Japonsko antivirotikum Avigan dodá. Pro prvních 20 či 25 pacientů bude lék zdarma, pro dalších zhruba 80 si ho bude moci ČR koupit, cena bude celkem řádově v milionech korun. Podle lékařů VFN je vhodný zejména pro středně závažné případy a v prvních fázích onemocnění, nemocnice ho očekává příští týden.
Ve VFN leží také třiapadesátiletý pacient, který deset dní dostával americký lék remdesivir. Jeho stav se během léčby zlepšil, lékaři ho mohli odpojit od mimotělního okysličování krve a zvyká si na dýchání bez plicní ventilace. Podle lékařů ale není možné jednoznačně říci, že lék zabral, protože se jeho stav zlepšoval už před jeho nasazením.
Americká firma Gilead ukončila schvalování léku pro jednotlivé pacienty a připravuje vyčlenění nějakého počtu dávek pro pacienty ze střední a východní Evropy. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv bude pak mezi prvními dostupný v ČR. Používat by se měl kromě VFN ve FN v Motole nebo v Brně. Na vývoji léku se zásadně podílel český biochemik a virolog Tomáš Cihlář.
Experimentální léky nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. První dávku remdesiviru a část Aviganu dostalo Česko darem, další se budou hradit z rozpočtu nemocnic, které ho podají, a ministerstva zdravotnictví. Česko kvůli možné nedostupnosti nebo využití v souvislosti s léčbou covid-19 zakázalo vývoz více než 300 léků, v různých lékových formách jde o 800 položek.
Související
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
ministerstvo zdravotnictví , léky , Zdravotnictví , Česká republika , Všeobecná fakultní nemocnice Praha , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
12. července 2026 20:13
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu.
Zdroj: Jan Hrabě