Ministr zdravotnictví má nového náměstka, od začátku epidemie už jedenáctého

Novým náměstkem ministra zdravotnictví se stal Milan Blaha, dříve náměstek ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zaměří se na informační technologie a elektronizaci zdravotnictví, informovalo dnes ministerstvo v tiskové zprávě.

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Podle schématu vedení ministerstva ze začátku srpna má ministr Adam Vojtěch (za ANO) pět odborných náměstků, dvě místa takzvaných politických náměstků byla po střídání ministrů neobsazená. Od začátku epidemie covidu-19 loni v březnu se na místech náměstků ministra zdravotnictví vystřídalo 11 lidí, ministr se měnil pětkrát.

"Oblasti elektronizace a rozvoje informačních technologií se ve zdravotnictví stávají stále důležitější. Jmenoval jsem proto náměstkem ministra zdravotnictví Milana Blahu, který má jak adekvátní vzdělaní, tak vhodnou praxi pro to, aby nástroje IT do zdravotnictví implementoval a podílel se na stále větší elektronizaci," uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr.

Blaha se podílel na přípravě zákona o elektronizaci zdravotnictví, který v srpnu schválila Sněmovna a podepsal prezident. Norma, která byla jednou z Vojtěchových priorit, má umožnit bezpečné sdílení dat mezi zdravotnickými pracovišti.

V posledních letech Blaha pracoval na rozvoji systémů souvisejících s epidemií covidu-19. Vystudoval obor biomedicínská elektronika a biokybernetika na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií na Vysokém učení technickém v Brně. Před prací na ÚZIS působil například v Institutu klinické a experimentální medicíny nebo v Institutu biostatistiky a analýz.

Ministr zdravotnictví má pět odborných náměstků a dva politické. Na začátku epidemie nového typu koronaviru loni v březnu Vojtěch po kritice premiéra Andreje Babiše (ANO) vyměnil hlavního hygienika. Místo Evy Gottvaldové nastoupila dosavadní ředitelka středočeské krajské hygienické stanice Jarmila Rážová.

V květnu pak odešel kvůli neshodám s Vojtěchem z postu náměstka po zdravotní péči Roman Prymula. Jeho nástupce začalo ministerstvo hledat v červnu a od září na místo nastoupil bývalý děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo.

Na konci loňského září Vojtěch post ministra opustil a spolu s ním odešel jeho politický náměstek Filip Vrubel. Po Prymulově návratu na úřad v roli ministra přišel na místo náměstka Lubomír Chudoba, dříve předseda Česká lékárnické komory. Po konci zhruba měsíčního Prymulova ministrování se stal jeho nástupcem dětský hematolog Jan Blatný (za ANO) a s Chudobou se dohodl, že z funkce odejde. Místo něj jmenoval Vladimíra Černého, který je předsedou České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny a v té době řídil pro ministerstvo kapacity nemocniční péče v době epidemie jako odborný poradce.

Na začátku ledna pak po kauze s přednostním očkováním proti covidu-19 ve Státním zdravotním ústavu odešla druhá politická náměstkyně Alena Šteflová. V resortu působila od nástupu ministra Vojtěcha, předtím byla českou zástupkyní Světové zdravotnické organizace (WHO).

Na konci ledna ministerstvo opustil náměstek pro zdravotní péči Šedo, podle něj byly problémy v komunikaci s ministrem. Funkcí byl pověřen politický náměstek Černý. V únoru se politickou náměstkyní Blatného stala Pavla Seilerová. Na začátku dubna premiér Blatného odvolal a místo něj vybral ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. Ten stihl za méně než dva měsíce ve funkci vybrat za náměstkyni pro zdravotní péči Martinu Koziar Vašákovou. Plicní lékařka dosud působila ve Fakultní Thomayerově nemocnici jako primářka a je předsedkyní odborné lékařské společnosti zaměřené na plicní choroby.

Obsazení tří ostatních sekcí náměstků je naopak poměrně stabilní. Od října 2018 vede sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění náměstkyně Helena Rögnerová. Nejdéle působícím náměstkem je Radek Policar, který má od roku 2016 na starosti legislativu a právo.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Související:

Právě se děje

reklama